Ky është vendi i parë në BE që shpall fundin e Covid-19, neutralizohen rastet

Ndaje

Sllovenia është bërë vendi i parë në BE dhe ne Europe që deklaroi fundin e epidemisë së koronavirusit.

Vendimi u mor në 14 maj pasi numri i infeksioneve të reja në vend kishte rënë ndjeshëm gjatë dy javëve të fundit. Ka pasur vetëm 35 raste të reja të Covid-19 që nga 1 maj.

Sidoqoftë, “situata aktuale epidemiologjike mundëson relaksimin e disa masave të cilat deri më tani kanë qenë të nevojshme për të kontrolluar përhapjen e Covid-19, por jo ngritjen e tyre në tërësi,” thuhet në deklaratën e qeverisë.

Ndërsa epidemia tani ka përfunduar zyrtarisht, disa kufizime janë akoma në fuqi. Ato përfshijnë distancimin shoqëror dhe veshjen e maskave ​​në hapësira publike të mbyllura siç janë dyqanet. Mbledhjet publike të më shumë se një grusht njerëzish janë akoma të ndaluara.

Sllovenia filloi së pari të lehtësojë kufizimet e bllokimit në 20 prill. Transporti publik rifilloi në fillim të kësaj jave, ndërsa disa nxënës janë vendosur të kthehen në shkollë nga 18 maji. Baret, restorantet dhe hotelet e vogla (deri në 30 dhoma) gjithashtu do të hapen javën e ardhshme.

Deklarimi zyrtar i epidemisë erdhi si një surprizë për shumë njerëz në Slloveni, pasi Kryeministri Janez Janša më herët në të dhënat i tha parlamentit se epidemia do të shpallet në fund të majit. Duket se deri në mbrëmje, ai kishte ndryshuar mendje.

“Sllovenia ka zbutur epideminë gjatë dy muajve të fundit. Sot Sllovenia ka pamjen më të mirë epidemiologjike në Evropë, “tha ai vonë të enjten.

Megjithë kufirin e saj me Italinë, Sllovenia ka qenë një nga vendet më pak të prekura nga pandemia, me vetëm 1.464 raste të konfirmuara, krahasuar me 10,374 të Serbisë dhe 16,247 të Rumanisë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Sipas të njëjtit burim, ka pasur 103 viktima. Rasti i parë i Covid-19 në Slloveni u konfirmua në 4 mars dhe epidemia u deklarua zyrtarisht në 12 mars.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje