Garancia e qeverise 150 milione dollare, ja si do te ndahet mes bankave

Ndaje

Qeveria ka miratuar sot linjen e kredise qe do perdoret per garancine shtetore prej aferisht 150 milione dollare, per bankat e nivelit te dyte qe japon kredi bizneseve te goditir nga Covid 19.

Me poshte eshte lista se si do te ndahen keto para mes bankave:

Linja e garancisë shtetërore, që lëshohet në favor të secilës bankë tregtare, është, si më poshtë vijon:

Raiffeisen Bank sh.a. Albania, deri në vlerën 2 600 000 000 lekë;

Banka Tirana sh.a. deri në vlerën 850 000 000 lekë;

Banka Union sh.a. deri në vlerën 800 000 000 lekë;

Banka Intesa Sanpaolo Albania sh.a. deri në vlerën 1 200 000 000 lekë;

Banka Kombëtare Tregtare sh.a. deri në vlerën 2 550 000 000 lekë;

Banka OTP Albania sh.a. deri në vlerën 1 450 000 000 lekë;

Banka Procredit sh.a. deri në vlerën 600 000 000lekë;

Banka Alpha Albania sh.a. deri në vlerën 950 000 000 lekë;

Banka Amerikane e Investimeve sh.a. deri në vlerën 650 000 000 lekë;

Banka Credins sh.a. deri në vlerën 2 800 000 000lekë;

Banka e Bashkuar e Shqipërisë sh.a. deri në vlerën 150 000 000 lekë;

Banka e Parë e Investimeve, Albania sh.a.

deri në vlerën 400 000 000 lekë.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje