Shfaqja e një vatre të re, në Wuhan pritet të testohen 11 milionë banorë brenda 10 ditësh

Ndaje
SEOUL, SOUTH KOREA

Qyteti kinez Wuhan po harton plane për të provuar të gjithë popullsinë e tij prej 11 milion njerëzve për Covid-19, raportojnë media shtetërore.

Plani duket të jetë në fazat e tij të hershme, me të gjitha rrethet në Wuhan u tha të paraqesin detaje se si mund të bëhet testimi brenda 10 ditëve.

Ajo vjen pasi Wuhan, ku virusi u shfaq për herë të parë, regjistroi gjashtë raste të reja gjatë fundjavës. Para kësaj, nuk kishte parë asnjë rast të ri që nga 3 prilli.

Wuhan, i cili ishte në mbyllje të rreptë për 11 javë, filloi rihapjen në 8 Prill.

Për një kohë dukej sikur jeta po kthehej në normale pasi shkollat u hapën, bizneset u shfaqën ngadalë dhe transporti publik rifilloi operacionet. Por shfaqja e nje vatre te re – të gjitha nga i njëjti kompleks banesor – tani ka kërcënuar lëvizjen prapa drejt normalitetit.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje