LAJM I FUNDIT/Shënohet numri më i ulët i rasteve në 2 muaj, ku janë vatrat aktive

Ndaje

Shqipëria sot ka shenuar  numrin me te ulet te rasteve me koronavirus. Sipas ISHP, te infektuar jane kater qytetare, me raste ne  Tirane, Kamze dhe Shkoder.

Sipas Tominit, raste aktive ne te gjithe Shqiperine jane 187 qytetare, me raste ne Kruje, ,Shkoder, Tirane dhe Kamze. Ne spitale jane shtruar 28 paciente me 3 prej tyre ne terapi intensive.

MINISTRIA E SHËNDETËSISË DHE MBROJTJES SOCIALE – Përditësimi i situatës së COVID-19Dr. Eugena TominiInstituti i Shëndetit Publik

Publiée par Edi Rama sur Lundi 11 mai 2020

NJOFTIMI I PLOTE

Të shëruar – 654 qytetarë janë shëruar, ose 75% e të gjithë të prekurve.

Në spital – Situata në spitale paraqitet e qëndrueshme prej ditësh. Aktualisht në dy spitalet COVID janë të shtruar 28 pacientë dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive. Prej më shumë se 10 ditësh nuk kemi asnjë humbje jete.

COVID-19 – Statistika (11 Maj 2020)

Testime totale           11089

Testime molekulare   10559

Testime serologjike    530

Raste pozitive            872

Raste të shëruara      654

Raste Aktive            187

Humbje jete       31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë        87

Krujë         56

Shkodër     17

Kamëz       12

Fier             5

Kurbin        3

Elbasan      3

Mirditë       1

Berat          1

Durrës        1

Korçë         1

Pavarësisht lehtësimit të masave, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i fton qytetarët të respektojnë rregullat, të ruajnë distancimin fizik dhe higjienën personale; bizneset të zbatojnë protokollet e sigurisë për të ruajtur shëndetin e qytetarëve.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje