144 vende kane vdekshmeri me te ulet se sa Shqiperia!

Ndaje

ISH KRYEMINISTRI BERISHA RRËFEN PËR GAZETËN ”DIELLI” SHQIPËRINË NË VALËN E COVID-19

Doktor Sali Berisha rrëfehet ekskluzivisht për gazetën Dielli, organ i Federatës Panshqiptare të Amerikës “VATRA” rreth situatës në Shqipërinë e Covid-19, intervistë dhënë gazetarit Sokol Paja.

Doktor Sali Berisha në një rrëfim për gazetën Dielli – New York, ka skanuar Shqipërinë në dimensionet politike, ekonomike dhe shëndetësore në përballjen e shtetit shqiptar me pandeminë botërore Covid-19. Sipas doktor Sali Berishës, qeveria shqiptare e priti pandeminë me duar në xhepa dhe pa marrë asnjë masë përgatitore për përballimin e saj dhe se karantina e zgjatur ishte paralizë e zgjatur me pasoja të rënda për ekonominë shqiptare. Sipas ish-kryeministrit Berisha, qeveria, e gjendur e papërgatitur për pandeminë, adaptoi një model të bazuar në mashtrimin me numrin e rasteve të infektuara, kufizimin e shtrimeve në spital dhe mashtrimin me numrin e vdekjeve. Duke i mbuluar të gjitha këto me propogandë terrori duke folur për male me të vdekur dhe mure me kufoma. Sipas doktor Berishës, nëse ai do ishte kryeministër, në kushtet e pandemisë, si hap të parë do siguronte pajisjen masive me maska e mjete mbrojtëse për personelin shëndetësor, do aplikonte gjerësisht testimin për hetim epidimiologjik, aplikimin e karantinës më të studjuar dhe më të kufizuar dhe ç’dëmtimin e kompesimin e humbjes financiare të individëve, familjeve dhe sipërmarrjes nga paraliza e ekonomisë në kushtet e pandemisë globale Covid-19. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon hapur qeverinë e drejtuar nga Edi Rama se po përdor pandeminë për përqendrim absolut të pushtetit dhe për të vjedhur shqiptarët nëpërmjet tenderave sekretë.

SITUATA NË SHQIPËRI

Në çdo epidemi apo pandemi, tre janë masat elementare për përballimin e saj: Maskat, Testet kur egzistojnë dhe Karantina. Qeveria shqiptare e priti pandeminë me duar në xhepa dhe pa marrë asnjë masë përgatitore për përballimin e saj. Me 12 mars Edi Rama deklaroi se covid-19 nuk është gjë, por problem kemi infodeminë dhe jo pandeminë. Por kur rastet filluan të shtohen, ai vendosi karantinën e plotë përsëri pa numrin e nevojshëm të testeve dhe pa maska. Mirëpo karantina e zgjatur kuptohet se është paralizë e zgjatur me pasoja të rënda për ekonominë

MASAT E QEVERISË NDAJ COVID-19

Siç e theksova më sipër qeveria nuk mori asnjë masë paraprake për të përballuar epideminë, gjerësa u shfaqen rastet, nuk futi asnjë njeri në karantinë, qëndroi me një sasi fare të vogël testesh dhe nuk siguroi maskat, madje ato munguan edhe për personelin shëndetësor. Pas kësaj, qeveria adaptoi një model të bazuar në mashtrimin me numrin e rasteve të infektuara, kufizimin e shtrimeve në spital dhe mashtrimin me numrin e vdekjeve. Duke i mbuluar të gjitha këto me propogandë terrori e duke folur për male me të vdekur, mure me kufoma dhe kur këto nuk ndodhen, duke bërë deklerata tjera absurde sikur kemi rezultatin më të mirë në botë. Ndërkohë që në botë edhe sot sipas portalit të statistikave të të gjitha vendeve të botës për Covid-19 World Meter Coronavirus, janë 144 vende me vdekshmëri për 1 milion banorë më të ultë se Shqipëria gjë që dëshmon se deklaratat Ramës janë thjeshtë mashtrime.

SIKUR BERISHA KRYEMINISTËR

Do bëja gjithçka për të siguruar maskat, së paku për punonjësit e shëndetësisë, do aplikoja gjerësisht testimin për hetim epidimiologjik, do aplikoja karantinë më të studjuar dhe më të kufizuar dhe do ç’dëmtoja dhe kompesoja humbjen financiare të individëve, familjeve dhe sipërmarrjes nga paraliza e ekonomisë që krijoi karantina.

PLANI I RIMËKËMBJES SË SHQIPËRISË

Ky është një plan kuturu i cili për mungesë të testimeve nuk bazohet në asnjë të dhënë konkrete të hetimit epidimiologjik. Nga ana tjetër ndihma shtetërore direkte për sipërmarrjen është sipas FMN më e ulta gjithësejt 1,3% e GDP kurse Rama mashtron se kjo ndihmë është 5,3% e GDP.

ÇFARË PO I FSHEH QEVERIA PUBLIKUT

Edi Rama përdori pandeminë për përqendrim absolut të pushtetit. Është ai që vendos për çdo gjë sepse do që të shpallë suksesin mbi mashtrimin dhe dështimin.
Por përveç këtyre ai dhe bashkëpunëtorët e tij po përdorin pandeminë si hajduti errësirën për të vjedhur dhe për tu pasuruar me tendera sekretë në çdo gjë.

MESAZHI PËR DIELLIN, VATRËN DHE DIASPORËN NË USA

Mendoj se çdo bashkatdhetar në SHBA ka një rol shumë të rëndësishëm për të luajtur para së gjithash në ndalimin e rrokullisjes së madhe, zëvendësimin nga Rama të standarteve të shtetit ligjor me standartet e narkoshtetit siç e quajnë aktualisht në media Shqipërinë, pra në vendosjen në Shqipëri të shtetit të mafjes së drogës. Në këtë kontekst largimi i kësaj qeverie të bazuar mbi krimin dhe drogën është një emergjencë kombëtare. Duke përfunduar dua të shprehë mirënjohjen time të thellë për Vatrën, vatranët, rolin e tyre dhe të mbarë diasporës sonë në mbështetje të kombit shqiptar! Me urimet më të mira për ju, gazetën Dielli, Vatrën dhe Vatranët.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje