DETAJE/Datat e mundshme kur rinisin fluturimet, sa të gatshme janë vendet e Europës për hapjen e kufijve

Ndaje

Nëse po pyesni veten kur udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara do të jenë në gjendje të vizitojnë përsëri Evropën, duhet te prisni— vitin e kaluar 4.7 milion amerikanë udhëtuan në Evropë gjatë muajve Mars, Prill dhe maj, sipas të dhënave të departamentit.

Gjatë kësaj kohe pa fluturime, ne nuk mund të ndihmojmë, por të pyesim veten kur, dhe në çfarë forme, ne do të jemi në gjendje të udhëtojmë përsëri në Evropë ndërsa ëndërrojmë për sezonet e veres ne plazhet me te bukura.

Më 17 mars, ndërsa pandemia e koronavirusit kapi kontinentin, udhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të vendosnin kufizime udhëtimi për shumicën e të huajve që hyjnë në Evropë për të paktën 30 ditë për të kufizuar përhapjen e COVID-19. Këto kufizime u zgjaten për 30 ditë shtesë, që do të thotë se ato priten te skadojne në 15 maj 2020.

Tani, ndërsa i afrohemi datës së re të skadencës, Komisioni Evropian, i cili prezantoi rekomandimin origjinal për kufizimet e udhëtimit në mbarë BE, nuk ka zbuluar ende nëse planifikon të rekomandojë një zgjatje të mëtejshme. Ndërkohë, secili vend i veçantë evropian ka shprehur një qasje të tij, paksa të ndryshme për mundësinë e rihapjes për të udhëtuar. Tani për tani, qeveritë (me të drejtë) janë përqendruar kryesisht në brendësi, pasi ata, si Shtetet e Bashkuara, punojnë për të lundruar në heqjen e masave të bllokimit për qytetarët e tyre, dhe të zbulojnë se çfarë mund të duket si të jetosh me pandeminë koronavirus.

Për shumicën dërrmuese të vendeve evropiane, është ende e paqartë se kur saktësisht mund të hapen për vizitorët ndërkombëtarë – dhe çfarë do të sjellë kur të bëjnë kete gje.  Por deklaratat dhe masat e fundit, siç është zbatimi i karantinave të detyrueshme, kanë ofruar disa të dhëna. Aksione konkrete janë gjithashtu duke u planifikuar — Greqia këtë javë zbuloi strategjinë e saj për të mirëpritur turistët deri në korrik.

Për më tepër, linjat ajrore që kanë zvogëluar kapacitetin e tyre ndërkombëtar deri në 80 dhe 90 përqind në disa raste kanë plan të fillojnë të shtojnë disa nga aeroplanët e tyre transatlantikë përsëri në orarin për verën dhe vjeshtën — Delta, Amerikane dhe United kanë vendosur të gjitha që të rifillojne disa rrugë evropiane midis qershorit dhe tetorit, kryesisht në qendrat kryesore si Londra, Paris, Frankfurt dhe Amsterdam – një tregues tjetër që udhëtimet ndërkombëtare që kanë ardhur në një ndalesë të afërt, pas pandemisë globale të koronavirusit, ngadalë mund të fillojnë të merren në muajt e ardhshëm.

Këtu keni një përmbledhje të asaj që është situata në terren dhe potencialin për të udhëtuar në disa vende evropiane.

1- Në Francë, një projekt-ligj i ri mund të kërkojë nga vizitorët ndërkombëtarë të vetë-karantinohen.

2-Italia hap aeroportet, por per fluturime thelbesore dhe vetem per ata shtetas te BE.

3- Mbretëria e Bashkuar nuk ka ndalim udhëtimi në vend, por ka shumë paralajmërime për të udhëtuar atje.

4-Gjermania ka shtrirë paralajmërimin e saj kundër udhëtimeve ndërkombëtare deri në 14 qershor.

5-Në Spanjë, hotelet do të hapen më 11 maj, por udhëtimet mbeten ende vetem brenda kufijve.

6-Greqia ka një plan të mirëpresë turistët deri në korrik.

Shkrimi origjinal: DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje