Futbolli me protokolle dhe rregulla të reja, do të sanksionohet dhe pështyma në fushë

Ndaje

Festimet e ekipit, pështyma, ndarja e shisheve me ujë dhe shkembimi i kemishave ‘do të ndalohen’ sipas protokolleve të reja mjekësore të vendosura kur Premier League fillon.

20 klubet e Premier League janë të vendosura të votojnë për mënyrat e reja për të përfunduar 92 ndeshjet e mbetura të sezonit të hënën ndërsa Mbretëria e Bashkuar fillon të qetësojë rregullat e bllokimit.

Dhe gjithashtu do të diskutohen masa të ndryshme shëndetësore dhe higjienike “që mund të jenë në fuqi deri në një vit”. Sipas Daily Telegraf  rregullat e rrepta do të vendosen në seancat e trajnimit për tre deri në katër javë para fillimit të planifikuar te ndeshjeve.

Për shembull, pështypja do të ndalohet në stërvitje dhe pritet që kjo të shtrihet edhe në ndeshje.

Eshtë e mundur që gjyqtarëve do t’u jepet fuqia për të sanksionuar ata që pështyjnë në fushë, diçka që është folur nga zyrtarët e FIFA-s.

Michel D’Hooghe, kryetari i komitetit mjekësor të FIFA-s, tha: ‘Kjo është një praktikë e zakonshme në futboll dhe nuk është shumë higjenike.

Përdorimi i fushave asnjanëse, zvogëlimi i kohëzgjatjes së ndeshjeve dhe futja e më shumë ndryshimeve janë masa të tjera që janë propozuar për ta bërë përsëri garën e futbollit të zbatueshëm.

Megjithatë këto rregulla do të duhet të aprovohen dhe në rast se do zbatohen do të sillnin goxha ndryshim në botën e futbollit.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje