Spanja fillon studimet, do të zbulojë nëse mund të merret koronavirusi në pishina dhe det

0Shares
0

HULUMTUESIT në Spanjë po kryejnë një studim të ri për të përcaktuar nëse koronavirusi mund të kapet përmes plazheve, pishinave apo detit, në një përpjekje për të mirëpritur turistët britanikë sa më shpejt të jetë e mundur.

Studimi i ri shpreson të shikojë transmetimin e virusit vdekjeprurës përmes rërës dhe trupave të mëdhenj të ujit me shpresën se do të mundësojë që hotelet dhe vendpushimet për pushime të hapen sa më shpejt. Plazhet e Kosta nuk janë hapur ende për shkak të rihapjes së plotë më 8 qershor dhe nuk është dhënë asnjë datë për kthimin e mundshëm të turistëve britanikë.

Instituti për Cilësinë e Turizmit Spanjoll (ICTE) po punon me shefat e qeverisë spanjolle të turizmit për të përcaktuar nëse dhe si përhapet virusi në zonat turistike, si dhe se si të dezinfektohen në mënyrë të sigurt zonat.

Instituti tha në një deklaratë: “Studimi do të na mundësojë të kuptojmë më mirë sjelljen e virusit në ujë në pishina të brendshme dhe të jashtme dhe nëse ai mund të transmetohet përmes rërës dhe çfarë ndodh në ujërat e detit.

Pasi të jetë i disponueshëm ky informacion, protokollet do të duhet të hartohen të cilat do të përfshijnë shikimin se si mund të dezinfektohen zonat që janë okupuar nëse studimi përfundon se është e nevojshme.”

Ata shtuan: “Nëse është e nevojshme, dezinfektimi do të duhet të bëhet në atë mënyrë që nuk ndikon në eko-sistemet e zonës.”

Presidenti i ICTE, Miguel Mirones tha gjithashtu se studimi mund të çojë në masa të reja që po miratohen. Hulumtimet kanë treguar që llojet e tjera të koronavirusit, siç është SARS, mund të mbijetojnë 12 ditë në ujë të rubinetit të dhomës.

Por shumica e ekspertëve pajtohen që në trupa të mëdhenj të ujit si deti dhe lumenjtë, do të ishte e vështirë të kontraktohej sepse përqendrimi i virusit do të ishte aq i holluar.

Ekspertët e kontrollit të sëmundjes kanë këmbëngulur që rreziku i transmetimit Covid-19 përmes ujit “pritet të jetë i ulët” dhe nuk ka prova se mund të ndodhë.

Aktualisht, CDC deklaron se nuk ka “asnjë provë” që sugjeron qe  Covid-19 mund të përhapet nëpër pishina, vaskë të nxehtë ose zona me ujë për aq kohë sa ato menaxhohen dhe pastrohen siç duhet.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje