“Nuk jemi furnizuar me naftë”, Peshkatarët në protestë: Po na i japin me çmimin më të lartë se bursa

Ndaje

Jemi ne kohe karantine, por shqetesimet jetike jane me te madhaja sesa frika nga koronavirusi.

Sot peshkatarët kanë dalë në një protestë në Portin e Durrësit pasi ankohen se nuk ka naftë dhe në shumë raste ajo tregtohet me çmime të shtrenjta.

Një prej tyre thotë se kompanitë e furnizimit kanë shkelur kontratën e mbështetur në ligj për furnizim me karburant pa akcizë.

Ndërkohë mësohet se kompanitë e naftës që i furnizonin më parë peshkarexhat me naftë sipas bursës janë ndryshuar dhe kjo ka sjellë pakënaqësi.

Peshkatarët e Durrësit kanë pasur një rendiment të ulët pune gjatë kohës së pandemisë për shkak të mbylljes së restoranteve teksa në këtë qytet janë të punësuar mbi 2 mijë persona në këtë sektor.

Kujtojme qe dje ministrja Balluku u shpreh se nxjerrja e naftes eshte nderprere, per shkak te cmimit, por dhe se sasia eshte arritur dhe nuk ka ku të dërgohet.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje