“Albpetrol ndërpret punën”, Ministrja Balluku: Depozitat plot, s’kemi ku çojmë naftën

Nxjerrja e naftës nga kompania shtetërore Albpetrol ndërpritet, njoftoi ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku, pasi depozitat janë plotë. Pezullimi do të vazhdojë deri në nxjerrjen e një urdhëri të dytë.

Sektori i naftës ka qënë një nga sektorët më të goditur nga covid-19, është dhe situata e kompanisë shtetërore Albpetrol. E gjendur në një situatë shumë të vështirë, pasi në këto momente brandi i naftës ka arritur çmimin më të ulët, shpeshherë negativë historik. Ne kemi qënë të detyruar që për shkak të depozitave të mbushuara, puset tona të mos jenë më operative.

Për të gjithë punonjësit e Albpetrolit që janë shprehur të shqetësuar, pezullimi është për një përiudhë deri në nxjerrjen e një vendim të dytë, në përputhje me normalizimin e situatës, procesi i risktrukturimit që kemi nisur prej disa muajsh”.

Në fjalën e saj në Parlament Balluku tha se punonjësit e rafinerisë së Ballashit, kanë përfituar nga paketa finaciare e dytë.

//DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje