Hapen shkollat ne Kine por kapelet qe mbajne te habisin

Ndaje

Nxënësve në Kinë janë kthyer në bankat e  shkollës pas izolimit tre mujor të shkaktuar nga koronavirusi nderkohe qe iu është kërkuar që të mbajnë “kapele të gjata një metër” në mënyrë që të mbajnë distancë fizike nga shokët e tyre të klasës.

Një video e filmuar në një nga klasat në Kinë, duken nxënësit që kane vënë kapele të bëra në shtëpi.

Ato kanë zgjatime në të dyja krahët në mënyrë që të garantojnë distancën e duhur në këtë kohë kur virusi mund të jetë ende “nëpër këmbë.”

Ideja e kapelave 1 metra u sygjerua nga shkolla fillore Yangzheng në Hangzhou, provinca Zhejiang në Kinën Lindore.

Drejtori i shkollës, me mbiemrin Hong, u shpreh se kapelet mund t’i ndihmojnë nxënësit që të mbajnë distancën sociale dhe fizike me njëri-tjetrin.

Ai tha në një konferencë për shtyp: Në i inkurajojmë nxënësit tanë që të vendosin këto kapele në mënyrë që të rrinë të paktën 1 metër larg njëri-tjetrit.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje