Lotaria Amerikane pezullohet për 60 ditë, kategoritë dhe përjashtimet pas urdhërit të Trump

0Shares
0

Presidenti Trump e ka nënshkruar përfundimisht urdhërin ekzekutiv të Mërkurën duke kufizuar disa kategori të imigrantëve nga hyrja në Shtetet e Bashkuara për 60 ditë pasi vendi eshte prekur keq nga pandemia e koronavirusit, por masa përmban përjashtime të gjera dhe është më e kufizuar sesa mbyllja gjithëpërfshirëse që ai shpalli në Twitter më herët në javë.

Urdhri, i cili hyn në fuqi të enjten, nuk do të zbatohet për emigrantët që tashmë jetojnë dhe punojnë në Shtetet e Bashkuara dhe po kërkojnë të bëhen banorë të përhershëm legal. Profesionistët mjekësorë, punëtorët e fermave dhe të tjerët që hyjnë në viza të përkohshme “jo-imigruese” nuk janë të ndikuar, dhe pezullimi gjithashtu përjashton bashkëshortët dhe fëmijët e mitur të shtetasve të SH.B.A.-së, ndër të tjerë mashtrime.

Trump tha se urdhri i tij do të mbrojë amerikanët nga virusi, ndërsa gjithashtu do të mbrojë punët amerikane në një kohë të papunësisë tepër të lartë dhe pasigurisë ekonomike. Ajo do të ndalojë vizat e emigracionit të bazuara në punësim, si dhe kategoritë me bazë familjare për prindërit dhe motrat, të cilat presidenti shpesh i ka konsideruar si “migracion zinxhir”.

Masa gjithashtu ngrin Lotarinë e Vizave të Diversitetit, një tjetër objektiv i shpeshtë i Trump, i cili lëshon rreth 50,000 karta jeshile në vit. Banorët e përhershëm ligjorë që po përpiqen të sjellin bashkëshortët dhe fëmijët e tyre në vend gjithashtu nuk do të mund ta bëjnë këtë.

Urdhri në mënyrë të konsiderueshme lëvizi pothuajse tërësisht në aspektin ekonomik, me presidentin përballë një konkursi të vështirë rizgjedhjeje këtë nëntor në mes të krizës pandemike.

“Përpjekjet e presidentit Trump do të sigurojnë që ne të vazhdojmë t’i vendosim punëtorët amerikanë të parët ndërsa fillojmë të rihapim ekonominë tonë”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë pas botimit të urdhrit të Trump mbrëmjen e së mërkurës. “Populli Amerikan mbështet fuqimisht përpjekjet e sensit të përbashkët për të kufizuar emigracionin ndërsa përballemi me koronavirusin.”

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje