COVID-19/Një student u kthye nga Nju Jork, Kina izolon një qytet tjetër me 10 milionë banorë

Ndaje

Një qytet i madh kinez ka miratuar masa dramatike karantine kundër koronavirusit të ri pasi u zbulua një shpërthim i ri atje.

Më shumë se 70 njerëz janë infektuar dhe mbi 4,000 janë duke u testuar në Harbin pasi virusi besohej se ishte ‘importuar’ në qytet nga një student që ishte kthyer nga Nju Jorku, sipas raporteve të mediave.

Zyrtarët kanë ndaluar mbledhjet dhe kanë urdhëruar komunitetet të monitorojnë nga afër vizitorët jo-lokalë dhe automjetet në qytet me rreth 10 milione banore.

Pika kontrolli janë instaluar në aeroport dhe stacionet e trenave, për të kontrolluar ato që vijnë nga diku tjetër.Lajmi vjen ndërsa Kina njoftoi sot se kishte vetëm dy pacientë me sëmundje kritike të mbetur në Wuhan, ish-qendra e pandemisë.

Harbin, kryeqyteti krahinor i Heilongjiang në Kinën veri-lindore, është kapluar me atë që tani është shpërthimi më i madh i vendit.

Qeveria dje lëshoi një direktivë për të udhëzuar kufizimet e mëtejshme për banorët e saj, vizitorët dhe trafikun hyrës.

Para se të hyjnë në objektet publike dhe komplekset e banimit, njerëzit duhet të përdorin një program shëndetësor të aprovuar nga qeveria për të provuar se nuk kanë virus, të masin temperaturën e tyre dhe të veshin një maskë për fytyrën, thuhet në njoftim.Banorët duhet të ndjekin masat distancuese sociale. Dasma, funeralet, shfaqjet publike dhe konferencat janë të ndaluara.

Deri më tani, Heilongjiang ka raportuar 540 raste të konfirmuara lokale, përfshirë 470 të pushuara nga spitali. Përveç Harbin, qyteti i Mudanjiang ka dy raste të konfirmuara aktuale.

“Masat e parandalimit kanë qenë më të rrepta kohët e fundit dhe njerëzit nga Mudanjiang ose Harbin nuk do të lejohen të vijnë në qytetin tonë,” tha një nëpunës civil i mbiquajtur Zhang, i cili jeton në qytetin Mishan në skajin lindor të Heilongjiang.

BURIMI DAILY MAIL/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje