Trump zbulon pak nga plani për ndalimin e emigracionit, kush do të preket dhe sa do të zgjasin kufizimet

Ndaje

Të hënën natën, Presidenti Donald Trump u zotua se do të pezullojë emigracionin në Shtetet e Bashkuara gjatë shpërthimit të koronavirusit. Të martën, ai zbuloi planin e tij.

Trump njoftoi se ai do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv që bllokon shumicën e njerëzve për 60 ditë nga marrja e një vizë qëndrimi të përhershëm, ose kartoni jeshil. Por urdhri do të lejojë që qeveria të vazhdojë të përpunojë vizat për qindra mijëra punonjës të përkohshëm, përfshirë punëtorët e fermave dhe mbledhësit e gaforreve – burimi më i madh i imigracionit.

Urdhri gjithashtu pritet të nxjerrë përjashtime shtesë për të ashtuquajturit punonjës thelbësorë, përfshirë punonjës të kujdesit shëndetësor, dhe emigrantë që vijnë në Shtetet e Bashkuara përmes anëtarëve të familjes së ngushtë, sipas një personi të njohur me situatën.

Trump, i cili do të nënshkruajë urdhrin ekzekutiv të Mërkurën, tha se masa do të rivlerësohet në dy muaj.

Do të ishte e gabuar dhe e padrejtë për amerikanët të hequr dorë nga virusi të zëvendësohen me imigrantë të rinj”, tha Trump në konferencën e përditshme të Shtëpisë së Bardhë, duke iu referuar 22 milion amerikanëve që kanë bërë kërkesë për papunësi në kohët e fundit. “Ne së pari duhet të kujdesemi për punëtorin amerikan, të kujdesemi për punëtorin amerikan.”

Megjithatë, presidenti ishte i shkurtër për detaje dhe tregoi se urdhri nuk është ende përfundimtar.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje