Spanja del nga izolimi në pjesën e dytë të majit, kryeministri flet për masat lehtësuese

0Shares
0

Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez tha të mërkurën se qeveria e tij planifikon të fillojë të përmbysë masat e bllokimit të koronavirusit në gjysmën e dytë të majit.

Kufizimet do të lehtësohen ngadalë dhe gradualisht për të siguruar qytetaret, tha Sanchez në një seancë parlamentare ku ai do t’u kërkojë ligjvënësve të zgjasin gjendjen e jashtëzakonshme të Spanjës deri më 9 maj.

Bllokimi u zbatua për herë të parë në Spanjë në 14 Mars. Spanja ka një nga masat më të rrepta të izolimit në Evropë me të rriturit vetëm që lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre individuale për të blerë ushqim ose ilaç, për të udhëtuar për të punuar ose për të ecur me qentë e tyre.

Kryeministri Pedro Sánchez njoftoi gjatë fundjavës se kufizimet do të qetësohen dhe fëmijët do të lejohen të shkojnë jashtë me prindërit e tyre nga 27 prilli.

Në këtë kohë, të rinjtë në vend do të kenë kaluar shtatë javë brenda shtëpive të tyre, që në qytete shpesh nënkupton në apartamente të vogla pa ndonjë hapësirë në natyrë.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje