Trump pritet të pezullojë përkohësisht emigracionin në SHBA

Presidenti Donald Trump ka thënë se ai do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për të pezulluar përkohësisht të gjithë emigracionin në SHBA për shkak të koronavirusit.

Në Twitter, ai përmendi “sulmin nga armiku i padukshëm”, pasi ai e quan virus, dhe nevojën për të mbrojtur punët e amerikanëve, por nuk dha detaje.

Nuk ishte e qartë se cilat programe mund të preken dhe nëse Presidenti do të jetë në gjendje të kryejë urdhrin.

Kritikët thonë se qeveria po përdor pandeminë për të goditur emigracionin. Njoftimi i zotit Trump vonë të hënën vjen pasi Shtëpia e Bardhë argumenton se më e keqja e pandemisë ka mbaruar dhe vendi mund të fillojë rihapjen. Kufizimet në lëvizjen e njerëzve, të zbatuara nga shumë shtete për të frenuar përhapjen e virusit, kanë paralizuar pjesë të ekonomisë.

Gjatë katër javëve të fundit, më shumë se 20 milion amerikanë kanë bërë kërkesa të papunë. Kjo arrin në afërsisht sa shumë punë që punëdhënësit kishin shtuar gjatë dekadës së kaluar.

SHBA ka mbi 787,000 raste të konfirmuara të vdekjeve Covid-19 dhe më shumë se 42,000, sipas një raporti nga Universiteti Johns Hopkins, i cili është duke ndjekur pandeminë globale.

Nuk ishte e qartë menjëherë se kush mund të preket nga vendimi i zotit Trump, dhe Shtëpia e Bardhë nuk e ka komentuar. Muajin e kaluar, SHBA pezulluan pothuajse të gjithë përpunimin e vizave, përfshirë edhe për emigrantët, për shkak të pandemisë.

SH.B.A. tashmë ka rënë dakord me Kanadanë dhe Meksikën për të zgjeruar kufizimet kufitare për udhëtime jo thelbësore deri të paktën në mes të majit.

Udhëtimi gjithashtu është kufizuar ashpër nga vendet e goditura në Evropë dhe Kina, megjithëse njerëzit me viza të përkohshme pune, studentë dhe udhëtarët e biznesit janë të përjashtuar.

BBC/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje