Siguroni llogarinë tuaj në platformën ZOOM, 500 mijë adresa të përdoruesve janë hakuar

Ndaje

Kredencialet apo të dhënat që i përkasin më shumë se 500,000 përdoruesve të Zoom-it u vodhën dhe u shitën në rrjetin e errët për më pak se një qindarkë secila.

Informacioni u mor me ‘sende kredenciale’, ku të dhënat e zbuluara më parë me shkelje përdoren për të hyrë në shërbime të ndryshme.

Një firmë e sigurisë në internet vërejti një fluks të llogarive të Zoom për blerje në një forum hakerash më 1 Prill dhe ishin në gjendje të merrnin 530,000 llogari  për vetëm 0,002 dollarë secila – disa ishin gjithashtu duke u ndarë falas.

Në letrat kredenciale përfshiheshin URL-të e takimeve personale, adresat e emailit dhe fjalëkalimet, së bashku me çelësat pritës që u lejojnë atyre të hyjnë në takime dhe të kryejnë sulme ‘Zoomboming’.

Një zëdhënës i Zoom tha për DailyMail.com: ‘Eshtë e zakonshme që shërbimet në internet që i shërbejnë konsumatorëve të jenë në shënjestër të këtij lloji të aktivitetit, i cili zakonisht përfshin aktorë të këqij që testojnë një numër të madh kredencialesh tashmë të kompromentuar nga platformat e tjera për të parë nëse përdoruesit i kanë ripërdorur diku tjetër . ‘

Ky lloj sulmi në përgjithësi nuk prek klientët tanë të ndërmarrjeve të mëdha që përdorin sistemet e tyre të vetme të hyrjes.

Ka patur thirrje se  ‘Zoombombing’ eshte duke shfaqur përmbajtje pornografike dhe raciste ndërsa përdoruesit mbajnë konferenca pune, seanca mësimore në internet dhe madje edhe takime anonime të alkoolit – duke lënë shumë njerëz të pyesin se sa i sigurt është shërbimi.

Gjatë javëve të fundit, ndërmarrjet, organizatat qeveritare dhe shkollat kanë ndaluar të gjitha përdorimin e softuerit të bisedave video.

Google, Senati Amerikan, NASA, SpaceX, Tesla, New York City SCHOOLS dhe Zyra Federale Gjermane e Jashtme kanë hedhur poshtë të gjithë aplikacionin për biznesin zyrtar. Javën e kaluar Zoom Zoom dërgoi një azhurnim me një menu të re të sigurisë për të bërë më të lehtë qasjen në mjetet e intimitetit.

BURIMI:DAILY MAIL/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje