Çfarë mund të mësojë Donald Trump nga Angela Merkel, për trajtimin e koronavirusit

Ndaje

Presidenti Donald Trump tronditi jo vetëm amerikanët por edhe botën me insistimin e tij këtë javë kur deklaroi në lidhje me ekonominë e vendit të prekur nga koronavirusi “pushtet absolut”.

Por ndërsa Trump po cënon rendin kushtetues në SH.B.A., një tjetër shtet i ngjashëm i decentralizuar më shumë se 4,000 milje larg po jep një mësim dukshëm të ndryshëm në lidership. “Federalizmi nuk është shkak që njerëzit t`ju largohen përgjegjësive,” tha kancelarja gjermane Angela Merkel. “Por që çdokush të mbajë përgjegjësi”.

Por, deri më tani, sistemi gjerman ka funksionuar dhe Merkel ka ruajtur kontrollin. Në veçanti, komunikimi i saj i matur me kombin kakontrastuar ashpër me komunikimet e përditshme të bezdisshme të Trump, të cilat kanë shqetësuar tregjet e aksioneve dhe kanë alarmuar ekspertët e shëndetit.

“Sa të dashur do të humbasim, sa do të jetë çmimi,” pyeti Merkel, në një nga komunikimet e saj më emocionale, më 18 mars. Në një thirrje për të gjithë të punojnë së bashku, ajo shtoi: “Rezultati i kësaj krize është në duart tona. Jam e bindur se ne do të arrijmë të veprojmë me përgjegjësi për të shpëtuar jetë. ”

Qasje e unifikuar

Fjalët e Merkel ndihmuan në unifikimin e Gjermanisë Guvernatori i shtetit të fuqishëm të Baden-Ëuerttemburg, Ëinfried Kretschmann i Partisë së Gjelbër, i cili është një rival i CDU-së konservatore të Merkel, bëri një krahasim midis Gjermanisë dhe SHBA: “Ne mund të shohim në Shtetet e Bashkuara që disa qeveritarë po marrin ka rëndësi në duart e tyre kur dikush që është në krye i cili në fillim mohoi të gjitha kërcënimet. Diçka e tillë është plotësisht e pamundur këtu.

Është shumë herët për të bërë vlerësime përfundimtare, por përgjigja e Gjermanisë shikohet me zili në të gjithë botën. Ndërsa vendi ka një numër të madh të rasteve të konfirmuara të COVID-19, numri i të vdekurve mbetet jashtëzakonisht i ulët dhe sistemi shëndetësor mbetet i fortë.

Guvernatorët ndjekin planin e Merkel

Federalizmi është aq i ngulitur në Gjermani sa edhe në Shtetet e Bashkuara. Kancelari në Berlin nuk mund të detyrojë guvernatorët e 16 shteteve të vendit të zbatojnë masa për distancimin shoqëror, të mbyllin përkohësisht restorante dhe kafene, ose të mbyllin shkolla dhe universitete. Por ata kanë ecur dhe kanë ndihmuar në formimin e qasjes së përbashkët për të cilën Merkel tha se do të rivlerësohej vazhdimisht për të siguruar që liritë e njerëzve nuk pengohen në mënyrë të panevojshme.

Ashtu si Shtetet e Bashkuara, edhe Gjermania do të zhvillojë zgjedhje. Në vitin 2021, ndoshta edhe më herët, vendi do të zgjedhë pasardhësin e Merkel. Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë dhe dy nga qeveritarët më të fuqishëm të shtetit konsiderohen si të preferuarat për të fituar vendin e saj. Por të gjithë ata kanë rënë dakord të përqëndrohen në krizën e koronavirusit dhe të ndalojnë çdo lloj shfaqjeje politike.

Merkel është shpërblyer për përgjigjen e fortë dhe efikase të Gjermanisë. Vlerësimet ndaj saj janë rritur në mënyrë të jashtëzakonshme dhe ajo aktualisht është politikania më e njohur në vend. Por Merkel nuk është duke u mburrur. Techau, i Fondit Gjerman Marshall, beson se suksesi në një sistem federal të decentralizuar, është ky: Më pak fjalë, më shumë lidership.CNN/bota.al

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje