Rama tregon se kur familjet do të marrin pagesën prej 40 mijë lekësh

Ndaje

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se brenda muajit 176 mijë familjet që përfitojnë nga paketa e zgjeruar do të marrin pagesën prej 40 mijë lekësh.

Në një postim në Facebook, Rama tha se pagesa do fillojë të derdhet në llogaritë e qytetarëve në datën 20 prill.

Reagimi i kryeministrit Edi Rama

Paketa e zgjeruar mbështet me një pagesë direkte 40.000 lek (400usd) 176.000 mijë familje

• 100 mijë të punësuar në bizneset e vogla, të cilat janë goditur në xhiron e tyre gjatë javëve të kufizimit të lëvizjeve

• 66 mijë punonjës në bizneset e mëdha që janë goditur gjatë këtyre javëve në vendet e tyre të punës

• 10 mijë të punësuar në sektorin e turizmit

Nga data 20 prill shuma 40.000 lek do të fillojë të derdhet në llogaritë e të gjithë këtyre individëve dhe brenda muajit të 176 mijë familjet përkatëse do ta kenë marrë atë.

Me konsolodimin e ecurisë së derisotme të luftës, vlerësohet se një pjesë e konsiderueshme e këtyre punonjësve do të mund të rikthehen në punë brenda majit.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje