VIDEO/Shahini u përgjigjet kritikave dhe mesazh maturantëve: Vlerësimi online nuk është nota formale finale

Ndaje

Ministrja Besa Shahini i përgjigjet dhe kritikave sa I takon vlerësimit online lidhur me mesimet dhe leksionet qe mese prej 1 muaji jane duke u zhvilluar permes teknologjise.

“Vlerësimi që bëhet në shtëpi është vlerësim orientues. Pra, nuk është notë formale finale. Nota formale dhe finale vendoset kur të kthehemi në shkollë dhe nxënësi pyetet ose testohet prapë nga mësuesi për leksionet që janë zhvilluar në këtë kohë ose që janë zhvilluar më përpara”, tha Ministrja Shahini.

“Maturantët të mos stresohen shumë, të mësojnë për aq sa është e mundur. Të bëjnë ushtrime me librat që kemi botuar përmes QSHA, ku ka pyetje të cilat kanë rënë në matura të viteve të kaluara dhe thjesht të përgatiten për një test të zakonshëm që do ta bëjnë kur të kthehen në shkollë, kur të përsërisim leksionet që kemi zhvilluar në pjesën e parë të vitit dhe kur të bëhemi gati për maturën shtetërore”,-vazhdoi ajo.

Shahini beson se një numër i madh fëmijësh po ndjekin mësimet nga leksionet që transmetohen në RTSh dhe përmes platforma të ndryshme online apo edhe rrjetet sociale. Dhe për këtë I referohet shifrave të INSTAT sipas të cilave 98% e familjeve shqiptare kanë televizor dhe 97%  e të gjitha familjeve shqiptare kanë një telefon celular, kryesisht “smart” në shtëpi.

Sa I takon kritikave për pamundësinë e një nxënësve për të marrë mësimet për shkak të mos pasjes së internetit apo të telefonave, ministrja Shahini thotë se atyre do u kushtohet vëmendje kur të kthehen në shkollë.

Mësimi në kushte shtëpie, vlerësimi i nxënësve dhe provimet kombëtare👇🏻

Publiée par Besa Shahini sur Mercredi 8 avril 2020

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje