Presidenti kinez paralajmëron rrezikun e një vale të dytë të infeksionit COVID-19

Ndaje
BEIJING, March 6, 2020 -- Chinese President Xi Jinping, also general secretary of the Communist Party of China Central Committee and chairman of the Central Military Commission, delivers an important speech at a symposium on securing a decisive victory in poverty alleviation in Beijing, capital of China, March 6, 2020. (Photo by Ju Peng/Xinhua via Getty) (Xinhua/Ju Peng via Getty Images)

Presidenti kinez Xi Jinping ka paralajmëruar kundër rrezikut të një valë të dytë të infeksioneve në vend pasi pandemia globale vazhdon të përhapet, njoftoi agjensia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Në një takim të trupit të lartë vendimmarrës të Partisë Komuniste Kineze të Mërkurën, Komiteti i Përhershëm i Byrosë Politike, Xi tha se mes presioneve në rritje në ekonominë globale, “faktorët e paqëndrueshëm dhe të pasigurt” po rriteshin.

Përhapja e koronavirusit nga Kina duket se është nën kontroll, me disa infeksione të reja të transmetuara në vend ose vdekje të njoftuara javët e fundit. Të Mërkurën, epiqendra e shpërthimit te virusit, Wuhan, përfundoi zyrtarisht bllokimin e saj.

“Vështirësi dhe sfida të reja janë shfaqur për rinisjen e punës në Kinë dhe zhvillimin ekonomik dhe shoqëror,” citoi Xinhua të thoshte Xi.

Xi u bëri thirrje autoriteteve kineze që të vëzhgojnë me kujdes rastet e importuara nga jashtë dhe të parandalojnë ringjalljen e shpërthimit në Kinë.

CNN/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje