FOTO/Teoria që po përhapet me shpejtësi: Vendet me imunitet ndaj malarias nuk shënojnë raste me COVID-19

Ndaje

Ka shumë studime dhe ekspertë që kanë nxjerrë teorinë (ende te paprovuar plotesisht) se vendet që janë te vaksinuar nga malaria dhe kane patur raste te shumta te saj, ne kohen e koronavirusit, jane shume imune dhe nuk kane shenuar raste aq flagrante sa pjesa me e madhe e botes.

Ketu i referohemi vendeve si Amerika e Jugut, Afrika dhe disa vendeve ne Indi dhe Azi, te cilat kane kaluar raste me te veshtira me semundjen e malaries.

Kjo është një teori që argumenton se rastet e koronavirusit dhe shkalla e vdekshmërisë kanë qenë relativisht më të ulëta në vendet aziatike dhe afrikane që kanë një peshë më të lartë të malarias.

Duke analizuar rastet e COVID-19 të raportuara nga vende të botës, si dhe incidencën e rasteve të malaries që nga viti 2017, një ish shkencëtar i NASA-s shkruajti në blogun e tij personal javën e kaluar se rezultatet sugjeruan se “ato vende me malarije nuk kanë praktikisht asnjë rast me COVID-19, dhe ato vende me shumë raste të COVID-19 kanë pak ose aspak malarje”.

Përfundimet u bazuan në numrin e përgjithshëm të rasteve të COVID-19 që nga 17 marsi i vitit të kaluar, ashtu siç u vlerësua nga OBSH.

Por këto teori nuk ka ende nje bazë shkencore te forte, dhe kane filluar te hidhen poshte nga specialistet te cilet sjellin rastet e infektimit ne vende si India, ku se fundmi jane raportuar masat e forta dhe te rrepta te izolimit social.

Gjithashtu, ne disa artikuj thuhet se nuk ka prova që sugjerojnë se vendet me malarje kanë rrezik më të ulët për të marrë raste të reja të koronavirusit, as nuk është vërtetuar se njerëzit që jetojnë në këto vende kanë zhvilluar ndonjë ” imunitet të tufës ” kundër sëmundjes, kanë theksuar ekspertët e shëndetit.

Mjekët në Indi, megjithatë, thanë që vendi nuk është më pak i prekshëm ndaj COVID-19 edhe pse barra e malaries është e lartë në vend.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje