STUDIMI/Shkencëtarët në Itali, ja datat kur do të marrë fund infeksioni

Ndaje

Një studim i ri nga Italia është inkurajues në lidhje me përfundimin e pandemisë. Shkencëtarët kanë llogaritur se kur mund të përfundojë epidemia.Megjithëse Italia ende përbën numrin më të madh të viktimave të virusit SARS-CoV-2, lajmi i mirë është se kthesat në diagrame nuk tregojnë më një përhapje eksponenciale.

“Kurba që tregon përhapjen e infeksionit vazhdon të rritet, por në mënyrë lineare dhe më të drejtë”, tha Pjerpaolo Siler, zv / ministri i shëndetësisë i Italisë.

Kjo sugjeron që vendi tashmë ka arritur kulmin e epidemisë, ose të paktën është afër.

Shkencëtarët nga Instituti i Ekonomisë dhe Financave Einaudi, të financuara nga Banka e Italisë, kanë analizuar me kujdes të dhënat e marra nga Shërbimi i Mbrojtjes Civile në baza ditore dhe bazuar në atë që ata kanë llogaritur zhvillimin e ardhshëm të infeksionit. Sipas mediave italiane, llogaritjet e tyre tregojnë se kulmi i epidemisë duhet të pritet në fillim të ditëve të prillit. Dhe pas kësaj virusi do të transmetohet, por çdo ditë gjithnjë e më pak.

Ndërsa ngjitja ka evoluar ndryshe në zona të ndryshme, shkencëtarët kanë llogaritur për secilën prej tyre kur ka të ngjarë të mos ketë infeksione të reja.

Sipas shkencëtarëve, epidemia e koronavirusit do të pushojë së pari në Trento, Tiroli i Jugut: 6 prilli është data kur citojnë si ditën e parë pa infeksione të reja. Në Liguria, Umbria dhe Basilicati një ditë më vonë, më 7 prill, pasuar nga Aosta (8 prill) dhe Abruco (11 Prill). Disa ditë më vonë (14 prill) Siçili dhe Veneto, Piemonte, 15 prill. Pastaj Lazio me kryeqytetin Romë (16 Pprill), Kalabria (17 prill), Campania (20 prill).

Deri më tani, Lombardia më e goditur mund të presë që epidemia të përfundojë në 22 prill, dhe Emilia Romagna, pika e dytë fokale, në veri të Italisë, më 28 prill. Pjesë të tjera të vendit midis 5 dhe 16 majit.

Prandaj, Italia duhet të ketë kohën më të vështirë për të kaluar deri në mes të majit, me kusht që njerëzit të vazhdojnë të respektojnë kufizimet e lëvizjes më pas.

Në Gjermani, epidemia ndalon rreth dy javë e gjysmë pas Italisë.

Analisti i të dhënave, biokimisti dhe profesori i Universitetit të Filadelfia-s, Enrico Buchi, tha se kurba e shumicës së vendeve perëndimore duket e ngjashme, me disa ditë vonesë.

Në Spanjë, epidemia pritet të përfundojë gjashtë ditë pas pikës së nxehtë italiane, në Francë 11 ditë më vonë, në SHBA pas dy javësh, në Mbretërinë e Bashkuar pas 16 ditësh, në Hollandë pas 17, dhe në Gjermani dhe Belgjikë, pas 18 ditësh.

Vlerësimet e Buchi-t bazohen, ndër të tjera, në shkallën e përhapjes së virusit në secilin vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje