U mjekuan me gjakun e pacientëve të rikuperuar, 5 personat e parë tesohen negativ për Covid-19

Ndaje

Pesë pacientë me koronavirus në gjendje kritike kanë dalë negativ në hapësirën prej 12 ditësh pas marrjes së trajtimit me gjakun e pacientëve të rikuperuar në Kinë.

Tre prej tyre janë larguar nga spitali ndërsa të tjerët janë në gjendje të qëndrueshme, sipas një raporti nga spitali të Premten.

Një mjek që udhëheq trajtimin besonte se këto raste të suksesshme mund të ‘sjellin shpresë te pacientët me koronavirus’.

Lajmi vjen ndërsa presioni po rritet në Mbretërinë e Bashkuar për të përdorur një terapi premtuese për pacientët me koronavirus me kritikë pasi SHBA miratoi terapinë me bazë gjaku javën e kaluar. Plazma e gjakut nga pacientët e kuruar përmbajne antitrupa që janë krijuar qëllimisht nga sistemet e tyre imune për të luftuar virusin.

Shkencëtarët besojnë se metoda, e njohur si plazma qetësuese, mund të trajtojë pacientët më të sëmurë duke forcuar sistemin e tyre imunitar, duke përdorur gjak nga dhuruesit e rikuperuar.

Spitali publikoi një letër mjekësore në 27 Mars, duke dokumentuar procesin e trajtimit të pesë pacientëve, të moshës 36 deri në 73 vjeç.

Spitali, i cili ka Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Klinike për Sëmundje Infektive, tha se katër prej tyre treguan temperaturë normale brenda tre ditësh pasi u mjekuan me gjak nga pesë dhurues.

Të gjithë pacientët, përfshirë tre burra dhe dy gra, testuan negativ pas trajtimit 12-ditor dhe antitrupat në sistemin e tyre imunitar ‘u rritën ndjeshëm’, tha spitali.

Burimi:DailyMail/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje