Këshillon ekspertja: Çfarë duhet të bëni që të mos e merrni koronavirusin nga rrobat

Nëse i lani rrobat me makinë larëse në 56 gradë Celsius kjo do të thotë që keni zhdukur çdo gjurmë të koronavirusit nga to. Pra, sipas ekspertëve, nëse i lani rrobat pasi i keni hequr nuk rrezikoni që ta merrni Covid-19.

Profesoresha Sacha Stelzer-Braid është një virologe me interes të veçantë për sëmundjet respiratore e cila po monitoron nga afër përhapjen e koronavirusit në Australi.

Është treguar se larja e rrobave në 56 ° C e vret koronavirusin e ri. Nuk ka nevojë që t’i zjeni.

Kjo mbështet edhe në një studim të ri i bërë nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë në SHBA sipas të cilit 56 gradë Celsius është temperatura në të cilën shpërbëhet  COVID-19. /DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje