Fshati italian mban larg koronavirusin, banorët besojnë nga burimi me ujin mrekullibërës

0Shares
0

Në fshatin Montaldo Torinese nuk ka as edhe një rast të vetëm, edhe pse gjendet shumë pranë epiqendrës së sëmundjes ne Itali.

Sipas kryebashkiakut, arsyet më të besueshme për mungesën e koronavirusit në Montaldo Torinese mund të jenë ajri i pastër dhe mënyra e jetesës së shëndetshme, si dhe përpjekjet e tij për të paralajmëruar njerëzit në kohë për rreziqet e koronavirusit dhe shpërndarjen e maskave të fytyrës për të gjitha familjet

Disa besojnë vërtet se mbrohen nga “uji i mrekullueshëm”, i njëjti që sipas një legjende, shëroi trupat e Napoleon Bonapartit nga pneumonia. Montaldo Torinese shtrihet rreth 19 km nga Otironi, kryeqyteti rajonal ku që nga e shtuna 3,658 vetë u prekën nga virusi.

Uji nga pusi i fshatit me 720 banorë, besohet të ketë ndihmuar në shërimin e trupave të Napoleonit, që kishin ngritur kampin aty qershorin e vitit 1800 para një beteje në Marengon fqinj.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje