Republika Çeke shumë përpara me hapat për parandalimin e koronavirusit, fillon “karantinën e zgjuar”

Ndaje

Republika Ceke do të nisë një “sistem të ri të karantinës” e quajtur ‘karantina e zgjuar’, për të gjurmuar lëvizjet e qytetarëve të infektuar. Sistemi i monitorimit, i cili kërkon pëlqim, do të përdorë të dhëna nga telefonat mobil dhe kartat e pagesave të personave që janë testuar pozitivisht për të gjetur të gjithë njerëzit e mundshëm që mund të infektohen si rezultat.

Qytetarët do të kenë pëlqimin e tyre për të monitoruar dhe sistemi do të testohet gjatë javës së dytë të Prillit, tha zv.ministri i Shëndetësisë Roman Prymula.

Sidoqoftë, karantina e zgjuar nuk është programi i vetëm i teknologjisë së lartë që çekët po sjellin në tryezë për të luftuar virusin. Universiteti Teknik Czecheke ka zhvilluar një model të veçantë respirator që mund të prodhohet nga printera 3D, të cilët kanë të njëjtin nivel mbrojtjeje si maska ​​për fytyrën me kërkesë të lartë.

Armkoda Auto Carmaker është duke prodhuar respirator në bashkëpunim me Universitetin dhe sipas odakoda, ata janë në gjendje të bëjnë 60 respiratorë në ditë.

Që nga 16 marsi, Republika Çeke, pas tre rasteve të para të infektimit më 1 mars, nuk vendosi gjendjen e jashtëzakonshme, madje as ndalim qarkullimi, por vetëm “gjendjen e krizës”, që është një shkallë më ulët se gjendja e jashtëzakonshme. Qeveria po përgatitet ta zgjasë këtë situatë deri në fund të prillit. Ajo ka nevojë për miratimin e parlamentit që tashmë ka miratuar një paketë të qeverisë për ndihmën ndihmës ekonomike për shkak të epidemisë dhe një deficit rekord buxhetor prej tetë miliardë eurosh këtë vit. Republika Çeke nuk i izoloi pensionistët, por rekomandoi vetëm që të mos dilnin nëse nuk duhej, dhe caktoi kohë të veçantë për ta nëpër dyqane.

Çekia ka pasur rreth 2.859 persona të infektuar dhe 17 viktima.

BURIMI:Euroaktiv/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje