Berisha: Kjo eshte transparenca, vetem shqiptaret nuk dine sa teste ka

0Shares
0

KJO ESHTE TRANSPARENCA!

Nga Sali Berisha

Ministri i shendetesise te Kosoves, 7 dite me pare njoftoi publikun se kishin 1000 teste por kishin porositur edhe
7000 te tjera qe vinin diten e hene!

Sot dy dite para afati, Ministri Vitia informon publikun se:
7000 testet e porositura mbrriten ne Kosove!

Sot miq une pyes çdo shqiptar:
Sa teste kishte Shqiperia kur filloi epdemia?
Sa tetste ka Shqiperia sot?
Sa teste ka porositur Shqiperia?
Keto te dhena nuk i di asnjeri sepse mbahen sekret shteteror nga Edvin PPP Maska dhe Ndrikull Hajni Maska.

Po pse keto te dhena mbahen sekret shteteror ne Shqiperi si ne asnje vende te botes?

Ato mbahen sekret per arsyet qe vijojn:
1-Sepse Shqiperine epidemia e covid 19 e gjeti me nje sasi shume te kufizuar testesh per 90 pershkak se Edvin PPP Maska dhe Ndrikull Hajni Maska per rrethe 90 dite nuk moren asnje mase per importin e tyre.
2-Sasite e kiteve qe disponojne jane shume te kufizuara ndaj dhe perdorin metoden e kufizuar te testimit duke perjshtuar shpesh nga testimi edhe personelin mjekesor qe ka patur kontakt mete eemure me koronavirus dhe se porosia qe bene vetem para nje jave thuhet se do vije pas 6 javeve dhe
3-Po pregatisin vjedhjen e radhes me nje PPP te re per koronavirusin per te mbushur valixhet e tyre me euro edhe gjate epidemise. sb

Ketu me poshte keni njoftimin e ministrit te Kosoves Vitia.

Ministri Vitia konfirmon arritjen e shtatë mijë testeve për të zbuluar sëmundjen e Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka njoftuar se sot në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, kanë arritur shtatë mijë teste që do të shërbejnë për të dedektuar virusin Covid-19.

Vitia, këtë e ka bërë të ditur përmes një statusi në Facebook. Ai ka shkruajtur se në ditët në vijim do të mbërrin edhe donacioni nga UNICEF me materiale shtesë.

Ndërsa në Ministrinë e Shëndetësisë, është në fazën finale prokurimi për materiale mbrojtëse, pajisje dhe barna.

Statusi i plotë:

Shtatë mijë teste mbërritën sot në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik për RT-PCR. Ato do të shërbejnë për të detektuar sëmundjen COVID-19. Ndërkohë, u iniciua kërkesa për furnizmin edhe me dhjetë mijë teste të tjera.

Nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërriti një pjesë e donacionit me material mjekësor mbrojtës kundër COVID-19.
Në ditët në vijim mbërrin edhe donacioni nga UNICEF me materiale shtesë.
Përmes Bankës Botërore kanë përfunduar proceduarat e aktivitetit të prokurimit për material mjekësor mbrojtës.
Ndërsa në Ministrinë e Shëndetësisë, është në fazën finale prokurimi për materiale mbrojtëse, pajisje dhe barna.

Krahas veprimeve institucionale, individë dhe biznese brenda dhe jashtë vendit po vazhdojnë të solidarizohen me donacione të shumta si kontribut për të administruar situatën me COVID-19.
Rreth 300 vullnetarë janë regjistruar dhe aktualisht janë në krye të detyrës duke i dalë në ndihmë qytetarëve dhe personelit shëndetësor.

Të dashur qytetarë,
Kjo kohë krize edhe një herë e vuri në pah solidaritetin, gatishmërinë, vetëdijen dhe kulturën e lartë qytetare.
E gjithë kjo është një falenderim, mirënjohje dhe ndihmë e madhe për personelin shëndetësor🤝👏

Qëndroni në shtëpi.
Ndiqni rekomandimet e MSh-së dhe IKShP-së.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje