VIDEO/Një respirator shpëton dhe dy pacientë, mjeku i njohur tregon dhe mënyrat për ta bërë në shtëpi

Ndaje

Mjeku i njohur, anestez Roland Xhaxho erdhi në studio televizive me disa pajisje, siç ishte edhe respiratori.

Profesor Xhaxho shpjegoi se si vepron virusi Covid-19 në trupin e njeriut. “Virusi synon vendet që ka më shumë oksigjen, dhe ai vend është mushkëria.

“Ashtu si SARS1, SARS2 edhe Covid-19 ka sulmuar mushkëritë. Dua të bëj thirrje se kjo kohë është koha e të rinj, nuk është koha jonë.

Është koha e të rinjve pasi të rinjtë janë më rezistente ndaj virusit. Kujdes ata të rinj që pinë duhan, drogë apo edhe kanë pasur problem shëndetësore të rënda më herët. Mosha e tretë është e rrezikuar sepse nuk ka rezerva dhe virusi arrin që të trashë membranën duke bërë të mundur që mushkëria të mos mbushet me oksigjen dhe zemra e djathtë punon me shpejtësi të madhe– tha Xhaxho.

Me poshte keni videot, ku do te qartesoheni mjaftueshem lidhur me kapacitetin tone te mushkrive per te perballuar kete virus dhe pse te rinjte jane shpresa per te shpeuar pacientet. Mjeku permendi qe ka rreth 250 respiratore, qe duke i shtuar faktin se mund te sherbeje per dy vete, shkon deri ne 500 persona te shtruar te ndihmuar nga respitatori. Por mjeku theksoi se ulet fleksibiliteti dhe nuk jep efektin sikur te ishte vetem nje.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje