VIDEO/I veshur me kostum mbrojtës, Vladimir Putin shkon të vizitojë të infektuarit me koronavirus

Ndaje

Presidenti rus Vladimir Putin vizitoi të martën pacientët që po merrnin trajtimin e koronavirusit në një spital në Moskë.

Ai vizitoi spitalin, përfshirë repartet, duke veshur një kostum të veçantë mbrojtës.Sipas mediave te lindjes,  Putini falënderoi mjekun e spitalit, Denis Protsenko, për mënyrën se si po përparonin gjërat, duke thënë se funksiononte “si ora e punës, një makinë me vaj të mirë”.

“Unë mund të shoh se si po kujdesen per pacientë të sëmurë seriozisht, me tre specialistë që punojnë në një pacient menjëherë”, tha ai.

Eshtë e mrekullueshme të shohësh pacientë që po përmirësohen dhe po kthehen në jetën normale. Ato i detyrohen kryesisht juve. Ndonjëherë, unë e di këtë për veten time; thjesht duhet të dini se si të organizoni punën siç duhet. Ju keni bërë atë. një shembull i mirë se si të shkojmë për këtë lloj pune”.

Protsenko tha se kursi i epidemisë në Rusi mund të shkojë ose në rrugën Aziatike, ku përhapja e virusit po zvogëlohej, ose mënyra italiane me një normë në rritje të infeksionit.

Ai ofroi të përgatitet për skenarin italian, duke thënë se Moska tashmë po lëvizte në atë drejtim.

“Nëse befas kalojmë në skenarin kinez ose koreane dhe gjithçka përfundon në prill ose maj, unë mendoj se kjo do t’i bënte mjekët tanë më të lumtur se kushdo. Akoma, unë mendoj se duhet të jemi të gatshëm për t’u përballur me një skenar të rastit më të keq,” ai tha.

Pas vizitës, Putini zhvilloi një takim me Kabinetin, ku u mor një vendim për të mbyllur kinematë, klubet e natës dhe sallat e nargjileve në të gjithë vendin. Të paktën 495 njerëz kanë testuar pozitivë për COVID-19 në Rusi, me 290 raste vetëm në kryeqytet.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje