Vuçiç këshillohet me ekspertët kinezë, masat për frenimin e koronavirusit: Cila është strategjia e re

Presidenti i Serbisë ka njoftuar një ndryshim të madh të taktikës në luftën kundër koronavirusit, pasi mori këshillat e një ekipi epidemiologë kinezë që shkuan në vend.

Aleksandar Vuçiç tha se Serbia do të kalojë në një regjim të testimit në masë dhe do të izolojë ata që testohen pozitivë në objektet e improvizuara, edhe nëse kishin simptoma të lehta, pasi bllokimi vetëm mbyllja nuk do të funksionojë.

Serbia aktualisht ka 249 raste, dhe tre vdekje të konfirmuara nga koronavirus, megjithëse deri tani testimi ka qenë minimal.

“Ne jemi të gatshëm të vendosim 3000 shtretër menjëherë, këta janë për pacientët e prekur më lehtë, të cilët do të futen shpejt dhe do të dalin shpejt, por ne do ta shohim sëmundjen e tyre deri në fund, në mënyrë që ata të mos infektojnë askënd tjetër”, tha Vuçiç. Rastet më të rënda do të vendosen në spitale. Kina i ka siguruar Serbisë dërgesa me maska dhe pajisje të tjera mjekësore.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje