VIDEO/”Rreth 600 të dënuar do lënë qelitë”,Ministrja jep detaje: Kush janë kategoritë që përfitojnë

Ndaje

Ka hyrë në fuqi akti normativ i qeverisë për të liruar nga burgjet 600 persona. Sipas asaj që tha në një komunikim live, ministrja e Dretësisë, Etilda Gjonaj, te liruarit janë pjesë e një kategorie që mund të jenë vulnerabël ndaj sëmundjes COVID 19 që ka prekur vendin.

Si masë për parandalimin e përhapjes së Covid 19 në burgje, ministrja e  Drejtësisë, Etilda Gjonaj u shpreh se janë anuluar edhe takimet me familjarët, të cilat tashmë bëhen online. Po kështu shtoi se deri më tani nuk ka asnjë të burgosur të prekur me COVID-19.

“Do të karantinohen në shtëpi personat e dënuar që nga data e hyrjes në burg ju ka mbetur deri në 3 vjet burgim, ata që nga data e hyrjes ju ka mbetur deri në 5 vjet burgim, por që duhet të jenë mbi 60 vjec dhe vuajnë nga ndonjë sëmundje kronike. Të dyja kategorintë përftojnë vetëm nëse nuk kanë kryer krime të rënda, pjesëmarrje në organizata kriminale etj”, sqaroi ajo.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/239389313903009/?t=15

Nderkohe ka patur kundershtime dhe reagime nga eksperte te drejtesise, te cilet argumentojne lirimi i te burgosureve duhet te behet me vendim te gjykatave.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje