Ndodh e paimagjinueshmja në Spanjë/Të moshuarit gjenden të vdekur në azile, ishin braktisur nga frika e koronavirusit

0Shares
0

Ushtarët spanjollë që ndihmojnë për të luftuar pandeminë e koronavirusit kanë gjetur pacientë të moshuar në shtëpitë e braktisura dhe, në disa raste, të vdekur në shtretërit e tyre, ka thënë ministria e mbrojtjes.

BBc shkruan se Prokurorët Spanjoll thanë se ishte nisur një hetim.Ushtria është futur për të ndihmuar në dezinfektimin e shtëpive të kujdesit në Spanjë, një nga vendet më të goditura të Evropës.

Ndërkohë, një shesh patinazhi në akull në Madrid do të përdoret si një mort i përkohshëm për viktimat Covid-19, thanë zyrtarët.

Të hënën Spanja regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve ditore – 462 – duke e çuar numrin e përgjithshëm në 2,182.

Ministrja Spanjolle e Mbrojtjes Margarita Robles i tha kanalit privat Telecinco se qeveria “do të ishte e rreptë dhe e pasaktë me mënyrën se si trajtohen të moshuarit” në shtëpitë e pensioneve. “Ushtria, gjatë vizitave të caktuara, gjeti disa të moshuar të braktisur plotësisht, ndonjëherë edhe të vdekur në shtretërit e tyre,” tha ajo.

Ministria e mbrojtjes tha që stafi në disa shtëpi të kujdesit ishte larguar pas zbulimit të koronavirusit.

Zyrtarët e shëndetësisë kanë thënë se në rrethana normale trupat e banorëve të ndjerë futen në depo të ftohtë derisa të mblidhen nga shërbimet e varrimit.

Por kur shkaku i vdekjes dyshohet të jetë i lidhur me koronavirus ata lihen në shtretërit e tyre derisa të mund të merren nga një personel funksional i pajisur siç duhet. Në kryeqytetin Madrid, i cili ka parë numrin më të madh të rasteve dhe vdekjeve, që mund të zgjasin deri në 24 orë, thanë zyrtarët.

Spanja është vendi i dytë i prekur më keq në Evropë pas Italisë, e cila tani ka numrin më të madh të vdekjeve të lidhura me koronavirusin në botë.

Autoritetet italiane thanë të hënën se 602 persona me Covid-19 kishin vdekur në 24 orët e kaluara, duke e çuar totalin në 6,077.

/BBC/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje