“Kujdes”, Ish-ministri komenton vendimin për lirimin e të burgosurve: Një i izoluar lë qelinë vetëm me vendim të Gjykatës

Ndaje

Ish-Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani i ka bërë thirrje institucioneve të drejtësisë për të treguar kujdes me lirimin e të burgosurve të sëmurë, që rrezikohen nga koronavirusi.

Manjani shkruan se kjo mase duhet te ndermerret vetem per ata qe kane semundje te renda qe i çojnë drejt vdekjes, por jo per semundje te tjera qe nuk jane te rrezikshme.

Manjani parimisht eshte dakord, por kerkon qe te mos abuzohet, pasi nuk ka asnje shpjegim shkencor se ne burgje mund te merret koronavirusi lehte.

Sipas Manjanit, një i izoluar në burg e lë qelinë vetëm me vendim të gjykatës,amnisti të Parlamentit ose faljen e dënimit nga Presidenti i Republikës.

POSTIMI I PLOTE

Jam mbështetës i idesë së dërgimit në shtëpi të personave të dënuar që vuajnë sëmundje të rënda. Më shumë sesa dënimi penal, ata vuajnë dënimin e sëmundjes së pashërueshme.Ndaj duhet tu jepet mundësia që ditët e fundit të jetës ti kalojnë në shtëpitë e tyre.

E kam mbështetur gjithmonë këtë ide. Shërbimi penitenciar nuk ka mundësi as logjistike e as njerëzore ti trajtojë këto raste.

Por kujdes!!!!Flas vetëm për ata që vuajnë sëmundje të rënda që cojnë në vdekje.Jo për çdo person që vuan nga sëmundje kronike. Me sëmundje kronike ka shumë persona, që sigurisht kërkojnë të përhershëm trajtim shëndetësor dhe jeta vijon.

Naj kjo ideja e lirimit nga burgu i të sëmurëve kronikë, me arsyen se i zë coronavirusi është e rrezikshme dhe eventualisht abuzive.

Fjala vjen Astma, hipertensioni, diabeti etj, janë një sëmundje kronike dhe me virusin nuk do bashkjetonin dot kollaj. Por kjo nuk është arsye për mbajtësin e këtyre sëmundjeve të dalin nga burgu.

Gjithashtu, akti normativ i qeverisë vërtetë është keqpërdorur vend e pa vend, por jo deri këtu!!!

Një i izoluar në burg e lë qelinë vetëm me vendim të gjykatës,amnisti të Parlamentit ose faljen e dënimit nga Presidenti i Republikës.

Këto janë rastet që njeh Kushtetuta. Asnjë tjetër!Nuk mundet që qeveria të hapë burgjet, qoftë dhe me justifikimin VIRUS!!

Pastah ka dreqin hyn virusi në burg?! Shnaset që dikush të infektohet nga virusi në izolim teorikisht janë më të pakta sesa jashtë burgut. Nejse, temë tjetër kjo.Pra ka shumë pikpyetje ideja që qarkullon të hapen burgjet me akt normativ!

E përsëris: mund të bëhet një rast përjashtimor për realisht të pamundurit për shkak të patologjive malinje, por edhe ata gjithnonë me vendim të gjykatës pas konfirmimit nga ekspertiza mjeksore.

Vetëm kështu!Dhe sigurisht me ligj me shumicë të cilësuar jo me vendim qeverie e cila, për më tepër, as nuk të mblidhet këto kohë.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje