DETAJE/79-vjeçari u shërua nga CoVid-19 pasi mjekët i injektuan ilaçin kundër Ebola-s

Ndaje

Shpresa për kurimin e koronavirusit janë ngritur sot pasi një italian i infektuar i moshës 79-vjeçare u shërua me ndihmën e një ilaçi eksperimental të përdorur kundër Ebolas.Një pacienti  italian i eshte dhënë remdesivir, pasi u shtrua në spital në 7 Mars me koronavirus, sipas gazetës lokale Genova Today.

Mjekët në Spitalin San Martino në Xhenova, ku po mjekohej, morën vendimin që t’i jepnin ilaçin. Profesori Matteo Bassetti, drejtor i klinikës së sëmundjes infektive në spital, tha se remdesivir ‘duket se funksionon’.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin e Liguria, ata njoftuan se burri do të lejohej të shkonte në shtëpi sepse ai nuk e ka më virusin.

Profesori Bassetti zbuloi gjithashtu se pacientëve të tjerë në rajon u ishte dhënë remdesivir, njoftuan gazetarët vendas.

Ilaçi premtues kundër viruseve funksionon duke neutralizuar një virus të rëndësishëm enzimë që përdoret për të riprodhuar. Quhet një frenues i ARN polimerazës.

Ajo u zhvillua 10 vjet më parë nga firma e drogës me bazë në Kaliforni, Gilead Sciences, me qëllim që ajo të shkatërronte virusin Ebola.

Ajo trajtoi në mënyrë efektive majmunët e infektuar me Ebola, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të SHBA. Por ajo pati pak sukses për njerëzit.

BurimiDailyMail/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje