Evropa planifikon mbylljen e plotë të kufijve për të luftuar koronavirusin

Ndaje

Komisioni Evropian po planifikon të ndalojë të gjitha udhëtimet jo thelbësore në të gjithë zonën e udhëtimit të lirë në Shengen, pasi më shumë vende i mbyllin kufijtë e tyre, në përpjekje për të kufizuar përhapjen e koronavirusit.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha që ajo do t’u kërkojë liderëve që të zbatojnë masat të martën.

“Sa më pak udhëtime, aq më shumë ne mund të përmbajmë virusin,” tha ajo.

Presidenti francez Emmanuel Macron më herët tha se kufijtë e jashtëm të BE-së do të ishin të mbyllura për udhëtarët.

“Konkretisht, të gjitha udhëtimet midis vendeve jo-Evropiane dhe vendeve të BE do të pezullohen,” tha z. Macron në një fjalim televiziv të hënën.

Një udhëzues vizual për pandeminë

Mbretëria e Bashkuar do të zbulojë masa të reja financiare për të mbështetur ekonominë
Banorët afatgjatë, anëtarët e familjes të shtetasve të BE-së dhe diplomatët do të përjashtoheshin, si dhe punonjësit ndërkufitar dhe të kujdesit shëndetësor dhe njerëzit që transportonin mallra, tha zonja von der Leyen gjatë një konference video.

Masat do të ishin në fuqi për të paktën 30 ditë.

Marrëveshja e Shengenit lejon që njerëzit të lëvizin lirshëm midis vendeve të BE-së pa kontrolle kufitare. Qytetarët e shteteve anëtare të BE-së jo-Shengen do të ftohen gjithashtu të zbatojnë ndalimin e udhëtimit, përfshirë Britaninë e Madhe.

Burimi:BBC/DRONI.al

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje