Koronavirusi/Situata premtuese në Kinë, niset një ekip mjekësh në Itali

Ndaje

Autoritetet shëndetësore kane raportuar se në 24 orët e fundit në Kinë janë regjistruar 15 raste të reja me koronavirus dhe 11 persona kanë humbur jetën.

Sipas të dhënave 8 të prekur të rinj u raportuan në Wuhan ndërsa 6 të tjerë kanë ardhur nga jashtë.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit bën me dije se numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 80 793 ndërsa i viktimave 3169.

Ndërkohë që shifrat në Kinë janë premtuese, një ekip prej 5 mjekësh kinezë do të niset drejt Italisë për të ofruar asistencën e tyre duke qenë se momentalisht në vendin fqinj situata nga koronavirusi është ndër më të rëndat.

Marrëveshja për të dërguar ekipin e ekspertëve është arritur pas një bisede telefonike mes ministrit të Jashtëm, Di Maio me homologun Wang Yi.

Nderkaq, Pekini vendosi qe udhetaret qe vijne nga Evropa te futen ne karantine per 14 dite, sepse ne rastet e fundit autoritetet kane konstatuar se te koronavirusi ka qene i importuar.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje