FOTO/Punonjësit e fasonerive të shqetësuar, disa dërgohen në shtëpi pa të drejtë rroge, ja masat e vetme të marra

Ndaje

Ka patur diten e sotme disa postime ne rrjetet sociale te figurave te njohura dhe faqeve te njohura, te cilet kane treguar se punonjesit e fasonerive apo fabrikave, kane dale ne rruge per te protestuar, duke u futur ne nje situate me kolaps.

Ka qene fillimisht, ish-drejtori i doganeve, Flamur Gjymishka, i cili ka publikuar fotot e meposhtme, duke treguar panikun qe ndjejne punonjesit.

“Fotot i takojne ores 07.55 te dates 12.03. 2020. Punonjesit e nje kompanie fasone kane bllokuar rrugen ngjitur me kompanine “Coca-Cola” ne shenje proteste ndaj pronareve italiane te cilet nuk kane marre masat e nevojshme ne perputhje me rekomandimet e autoriteteve shendetesore per mbrojtjen nga koronavirusi.

Askush nuk merret me ta, nderkohe qe policia dhe ushtria per gjate gjithe akseve rrugore kane ngritur postblloqe kontrrolli. E kujt i vlejne masat e marra para ketyre pamjeve?
Qeveria ka marre vendime per mbylljen e kafeneve ku qendrojne 30-40 persona por jo te fasoneve me 2000-3000 punonjes. Le te marre persiper dhe pagesen e punojesve te cilet punoje per buken e gojes.Ndoshta pas nje jave apo dhe disa ditesh do te jete vone”.-shkruan ai. 

Sakaq, dhe Citizens Channel ka publikuar disa foto te tjera dhe ka ndjekur nga afer situaten e punonjeve se “Albaco Shoes’, te cilet pasi kane protestuar, jane lejuar te rrine ne shtepi, por pa te drejte rroge.

“Punëtoret e fasonerisë “Albaco Shoes” kanë protestuar sot dhe kanë refuzuar të vijojnë procesin e punës. Pas protestës së organizuar spontanisht nga punëtorët, është pezulluar puna deri në një lajmërim të dytë. Protesta ka ardhur kur të punësuarit mësuan se dy prej menaxherëve italianë, të cilët kanë shkuar në Itali para dy javësh, nuk janë paraqitur në punë pasi janë vetë-izoluar. “Albaco Shoes” nuk do u paguajë punëtorëve ditët e dhëna pushim”,-thuhet ne artikullin e Citizens Channel. 

Sakaq, per masat ndaj punonjesve, apo call center, mesohet vetem se Inspektorati Shtetëror i Punës dhe Shërbimeve Shoqërore ka urdhëruar të gjitha degët e Inspektoratit të Punës në vendin tonë që të ushtrojë kontrolle rastësore në bizneset e vendit për të parë nëse respektohen apo jo rregullat e qeverisë për koronavirusin.

Kontrollet do të përqendrohen në fabrika, fasoneri dhe Call-Center-a, pasi ka numër të madh punonjësish. Po kështu, në vendim thuhet se inspektimet e planifikuara për muajin mars do të shtyhen. Gjithsesi, ende nuk flitet per mbylljen e tyre.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje