Kryeministri bën batuta për koronavirusin, Vasili i bën thirrje: Zgjohu! Eshtë emergjencë kombëtare, jo rutinë!

0Shares
0

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili i ka bërë thirrje qeverisë që të marrë masa, ndërsa thekson se koronavirusi është emergjencë dhe jo rutinë.

Përmes një postimi në ‘Facebook’ Vasili shkruan se qeveria duhet të vërë në dispozicion të gjitha paratë që duhen për përmbushjen e plotë të mungesave skandaloze në materiale mjekësore.

Per te siguruar parate, Vasili e ka nje sugjerim per qeverine: Qeveria ne i mungofshin parate, le tua marre oligarkeve, qe ti mbroje edhe ata vete nga coronavirusi, i cili po shpertheu nuk ben dallim mes oligarkut dhe njeriut te thjeshte.

Vasili nuk eshte dakord per shifren e paket qe qeveria ofroi per shendetesine, e cila i duket qesharake dhe e pamjaftueshme per te perballuar virusin nese ai perhapet.

POSTIMI I PLOTE

Qeveri zgjohu, coronavirusi eshte Emergjencë Kombetare dhe jo rutine!Coronavirusi si nje emergjence e jashtezakonshme shendetesore dhe qe po shtrihet frikshem ne Europe duhet trajtuar si e tille, pra si emergjence shume serioze dhe teper e komplikuar.

Eshte e qarte se Qeveria shqiptare lidhur me financimin e kesaj emergjence globale po e trajton ate si rutine dhe me shpresen e syte nga qielli duke thene: hajt ishallah mbaron dhe ja hedhim pa shpenzuar lekë.

Pikerisht ne keto momente kritike, konstatimi i mungeses edhe ne Qendrat Shendetesore ne mes te Tiranes te materialeve me bazike si maska, doreza si dhe mungesa e ujit e alkolit dhe dezinfektanteve nuk eshte thjesht skandal eshte potencialisht Risk Kombetar.

Edhe nje vater e vetme e neglizhuar mund te behet pika e shperthimit te epidemise me pasoja shume te renda per gjithe vendin.

Komentet propagandistike te qeverise dhe mohimi i fakteve kane zero vlere, duhen financime e veprime konkrete, per te mbrojtur shqiptaret nga ky Risk Kombetar.

Coronavirusi nuk eshte rutine eshte nje emergjence shume e rende.Qeveria duhet te vere ne dispozicion te gjitha parate qe duhen per permbushjen e plote te mungesave skandaloze ne materiale mjeksore.

Qeveria ne i mungofshin parate, le tua marre oligarkeve, qe ti mbroje edhe ata vete nga coronavirusi, i cili po shpertheu nuk ben dallim mes oligarkut dhe njeriut te thjeshte.

Qeveria duhet te kuptoje se me aq para’ sa ka vendosur deri tani nuk ka bere thuajse asgje perballimin e emergjences nga coronavirusi.

Ta themi troç 1 milion dollare te dhena nga Qeveria jane nje shifer qesharake perballe nje Emergjence, qe pervec Riskut shume te larte te shendetit, ka pasoja shkaterrimtare edhe per ekonomine kombetare.

Ndaj cdo lek i financuar eshte jete njerezish te shpetuara, por shpetim edhe per ekonomine, kete duhet te kuptoje edhe kjo qeveri e papergjegjshme.

Me coronavirusin nuk luhet, por luftohet.Eshte ne loje shendeti i qindra mije shqiptareve.Respekt dhe mbeshtetje pa fund personelit mjeksor qe lufton ne vije te pare, ndonese i pambrojtur dhe i papaguar si duhet.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje