“Nuk kam takuar asnjë gjykatës”, Çili në deklaratë për mediat: Do kërkoj pafajësi dhe në fund do kërkoj dëmshpërblim

Ndaje

Ka dale ne një konferencë për shtyp, Henri Cili, i cili pak dite me parë, u lirua nga paraburgimi.

Çili u shpreh se do te apelonte masen e sigurisë dhe tregoi me prova se pse 5 akuzat e ngritura nga prokuroria ndaj tij nuk qendrojne. Gjithashtu botuesi i njohur tregoi se do te kerkonte dhe dëmshpërblimin përkatës.

Çili u shpreh se proçesi ndaj tij ishte prova e një sistemi skandaloz te drejtesise, ndersa ka thene se roli i tij ishte vetem ndermjetes dhe se ai nuk ka kryer asnje veprim te paligjshem. Çili ka mohuar te kete takuar ndonjë gjykatës.

Po ashtu sa i përket klientëve, ai shprehet se si ortak i studios ligjore që disponon nuk ka kryer asnjë veprim në kundërshtim me ligjin dhe madje me klientët ishin në një negocim paraprak por nuk konkluduan në një kontratë konkrete.

Vendim i Gjyaktës së Përmetit të ditës së dielës hodhi poshtë masën e arresit duket normalizuar, do ishte më mirë hetim ën gjendje të lirë.Kisha 2-3 komente, do të përgjigjem për secilën prej akuzave dhe do të bëj 2-3 shënime të fundit që kjo çështje ndër mijëra çështje.Unë jam i përfshirë aspak si botues i UET por si ortak mazhoritar i një studioje ligjore ku kam 75%. Si një interes i ligjshëm si ortak, kam paranegociuar në funksion të kontratave që ofron çdo studio legale.Kishte një karakter përgatitor, ishte një kontratë e parapërgatitur për një biznes të ri. Marrja përsipër e fushatave të komunikimit tek organizatat e të drejtave të njeriut.

Mendoj që realizimi i të drejtave të qytetarëve në organet e drejtësisë është ushtrim i lirë i shprehjes.Duke respektuar vendimin e Gjykatës për ruajtjen e sekretit të vendimit. Akuza e parë mashtrim. Në kuadër të veprimtarisë si ortak i studios ligjore nuk kam mashtruar. është një marrëdhënie legale mes studios dhe personave të tjerë me shërbime juridike.Për klientë të ndryshëm për çështje të shkallës së tretë siç ishte edhe kjo.
Falsifiki. Nuk ekziston asnjë dokument i falsifikuar dhe as kam hedhur ndonjë firmë.
Nuk kam fshehur asnjë të ardhur. Nuk kam realizuar asnjë arkëtim, asnjë kontratë shërbimi pasi kemi qenë në fazë negocimi. Nuk kemi asnjë arkëtim prandaj s’kemi asnjë fshehje”,- u shpreh Cili.

vijon…

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje