Informacione zyrtare, përfundon testimi i rasteve të reja të dyshimta për koronavirusin në Shqipëri

Ndaje

Shqiperia vijon fatmiresisht te mos shenoje asnje  rast me koronavirus.

Deklarata vjen nga përfaqësuesja e Task-Forcës së ngritur nga Ministria e Shëndetësisë për COVID-19.

Tomoni tha se vazhdon survejanca e përforcuar në të gjitha Pikat Kufitare me monitorimin e temperaturave. Janë 1649 telefonat në 127, 39 vetëm kanë lidhje me probleme respiratorë dhe udhëtime në Itali.

“Për çdo person të testuar jemi afruar me përkufizimin e rastit me shenjat klinike. Personat e përjashtuar dalin nga karantina. Vlerësohen udhëtarët që vijnë nga vendet e prekura për t’u futur vetë në karantinë ose izoluar nëse kanë shenja.Karantina është për personat e kontaktit me personat me COVID-19. Karantina nuk mban asnjë person sepse nuk kemi asnjë rast. Stafi është i trajnuar dhe të gjithë elementet që parashikon protokolli”, tha Tomini.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje