Nga 1,1 miliarde, 25 per qind grante, te tjerat borxh i shtuar te borxhi i madh

Ndaje

Rreth 1,15 miliardë euro u mblodhen sot nga donatoret nderkombetare për Shqipërinë si mbështetje për përpjekjet për rindërtim pas tërmetiti të 26 nëntorit 2019.

Shifrat kane qene te medha por pertypja e entuziasmit qe krijon shifra ne momentin e oare tregon se pjesa me e madhe e tyre janë premtime në parim dhe shumë nga fondet e premtuara do të mund të merren vetëm nëse plotësohen kushte dhe ekzistojnë projekte konkrete.

Pjesa dërrmuese e mbështetjes së premtuar është hua, e cila do të duhet të mbrapsht nga Shqipëria edhe pse me interesa te vogla.

Exit News sjell në shifra dhe grafikë një përshkrim të parë rreth fondeve të premtuara si me poshte:

 

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje