VIDEO/Një ajsberg gati në madhësinë e Atlantës sapo u shkëput nga ishulli në Antarktidë

Një ajsberg mbi 300 kilometra katrorë, po aq i gjerë sa Malta, është shkëputur nga akullnaja e ishullit Pine në Antarktidë, duke gjeneruar “fragmente” të pamasë që janë shpërndarë në det.

Ajsbergu ishte pothuajse aq i madh sa Atlanta dhe afërsisht të njëjtën madhësi si Malta – megjithëse ishte shumë i fragmentuar.

“Ajo që po shikoni është edhe e tmerrshme dhe e bukur”, tha Mark Drinkwater, kreu i Divizionit të Shkencave të Tokës dhe Misionit në ESA, për CNN.

“Eshtë e qartë nga këto imazhe se po i përgjigjet ndryshimit të klimës në mënyrë dramatike,” shtoi ai.

Përderisa akullnajat janë një proces natyror, Drinkwater e bëri të qartë se shkalla e shkrirjes dhe që shihet në Antarktidën Perëndimore është më e madhe se gjithçka që vërehet në rekordin satelitor.

Nga shkurti i vitit 2019 e deri më sot, misioni Sentinel-1 ka kapur më shumëse 57 imazhe radar (më i fundit është nga 10 shkurti i vitit 2020). Të shtënat e ripunuara në një animacion video, tregojnë shpejtësinë e habitshme të procesit që çoi në shkëputjen e këtyre orëve të fundit.

https://twitter.com/CopernicusEU/status/1225456865045250049?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1226794875934384128&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.cnn.com%2F2020%2F02%2F12%2Fworld%2Ficeberg-breaks-off-antarctica-glacier-scn-intl%2Findex.html

“Rritja e nivelit të detit mund të ketë ndikime të mëdha ekonomike dhe shoqërore,” tha Drinkwater. “Këta satelitë po tregojnë se sa masë ka humbur.”

Ai shpreson që imazhet do të vazhdojnë të shihen nga satelitet për të monitoruar ndryshimin e akullnajave dhe për të përmirësuar njohuritë e publikut.

BURIMI CNN/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje