Studimi zbulon enigmën, sa zgjat orgazma e vërtetë e një gruaje

Gjithmone ka qene dileme, sesa i duhet nje mashkulli te punoje per ti sjelle orgazmen nje femre.

Një studim i ri ka zbuluar se mesatarisht u duhen grave 13 minuta dhe 25 sekonda për të pasur një orgazëm të vërtetë, ndryshe nga meshkujt qe iu duhet vetem 6 minuta.

Në hulumtimet që janë bërë, grave iu kërkua të matnin më një kronometër momentin kur u ngjallën seksualisht deri kur të arrinin kulmin.

Rreth një në gjashtë nga ato që morën pjesë thanë që ata kurrë nuk u kulmuan gjatë marrëdhënies seksuale. Kurse pjesës tjetër, koha që u desh, shkonte nga 5 minuta 42 sekonda deri në 21 minuta.

Gjithsej morën pjesë 645 gra të drejta nga 21 vende – një e pesta e tyre nga Britania e Madhe – dhe të gjitha ishin martuar ose në marrëdhënie afatgjata. Mosha mesatare ishte 30, por duke shkruar në The Journal Of Sexual Medicine, ekipi nga Instituti i Shkencave Mjekësore Kadave të Indisë tha se mosha e grave dhe sa kohë kishin qenë me partnerin e tyre nuk kishin një efekt të rëndësishëm në sa kohë zgjati orgazma.

Ata përcaktuan momentin e ngjalljes si “një dëshirë e fortë për seks në prani të stimujve erotikë, të cilat siguroheshin nga partneri, metodat audiovizuale ose të dy”, dhe arritën në përfundimin se koha mesatare për të arritur orgazmën ishte 13 minuta dhe 25 sekonda.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje