Ikja e Britanise, BE nderron anglishten britanike me anglishten irlandeze

Pas largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian në fund të janarit, BE ka njoftuar se anglishtja e Irlandes do të zëvendësojë anglishten Britanike si gjuhën kryesore të punës së unionit.

Ndryshimi, qe do te behet efektiv menjëherë, u njoftua të hënën nga Presidenti i Komisionit Evropian Ursula Gertrud von der Leyen, i cili thotë se uniteti i 27 vendeve të mbetura është “i shkëlqyeshëm”, pavarësisht Brexit.

“Britanikët sapo jane larguar dhe permes negociatave të drejta për të marrë atë që donin,” tha ajo. “Ata kanë qenë pjesë e këtij bashkimi për shume e shume vite, kështu që unë nuk po them se nuk do të na mungojnë.”

“Por ne do të kemi nevojë për një anglishte që do të reflektojë më shumë se çfarë eshte vendi ynë më i madh që flet anglisht, Republika e Irlandës,” vazhdoi ajo. “Duke filluar nga sot, të gjithë ju do të kaloni në Hiberno-anglisht për të gjitha takimet dhe hartimin e dokumenteve, përkthimeve dhe të ngjashme.”

Përkthyesi i komisionit Gamini Saol thotë se për të, kalimi në anglishten irlandeze nuk do të ketë shumë probleme pasi ajo kaloi gjashtë muaj duke punuar në një pub në Limerick.

“’Eshte thjesht një çështje e rindërtimit të fjalive, duke shtuar disa fjalë, kështu është,” tha ajo. /DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje