Pas 2 muajsh del shifra zyrtare, ja sa shkon fatura e dëmeve nga tërmeti i 26 nëntorit

Ndaje

Dëmet nga tërmeti i 26 nëntorit kapin vlerën e rreth 958 mln euro. Shifra u prezantua nga ministri Bledi Çuçi në raportin përfundimtar të vlerësimit.

“Raporti është hartuar sipas standardeve të BE, BB dhe Agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe më të njëjtën metodologji që është përdorur në vendet e tjera në botë.

Krahas ngritjes së këtij sistemi në kohë rekord u bë verifikimi i 50 mijë ndërtesave. Ndihmë dhanë edhe kryebashkiakët dhe paralelisht janë zhvilluar dhe 4 anketa në 3 qarqe për të evidentuar dëmet. Ekspertët kanë vlerësuar dëme dhe humbje në shumën prej 985 mln e 74 mijë e  906 euro”, tha Çuçi.

Katastrofa natyrore i kushtoi Shqipërisë jetën e 51 personave dhe la të paktën 14,000 banorë pa shtëpi. Qindra ndërtesa kanë pësuar dëme serioze.

vijon…

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje