FOTO/Koronavirusi, kontrollohet pasagjeri kinez në Durrës

Ndaje
Një pasagjer kinez ka zbritur në portin e Durrësit, por sipas autoriteteve italiane ai është rezident në Bari të Italisë prej dy vitesh dhe nuk përbën rrezik.
Nëse brenda 14 ditëve shfaqin simptoma, si kolla, vështirësi në frymëmarrje, duhet patjetër të informojnë autoritetet, ku po shkojnë.
Sipas mjekeve, edhe te ne, në 32 pikat e kufirit nga ajri, deti dhe toka, janë ngritur njësi funksionale, ku nëse njoftohen për njerëz të prekur, ai menjëherë kalon në dhomën e karantinimit, ku do të intervistohet dhe kontrollohet.
Spitali Infektiv ka dy dhoma izolimi, edhe për të sëmurë me epidemi të tjera. Janë dhoma të pajisura me gjithçka, në mënyrë që pacienti të mos ketë arsye të dalë. Edhe personeli është i mirëtrajnuar.
DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje