“Kjo është shkenca jote?”, Fuga nuk kursen ironinë pas tërmeteve: Më mirë shkoni te zonja Rukije t’ju hedhë fall, mo!

Ndaje

Akademiku Artan Fuga, serish komenton situaten qe krijohet me termetet, duke ngritur alarmin se ne na mungojne analizat, sqarimet. Fuga ka ironizuar ndjeshem çdo reagim qe diteve te fundit kemi pare dhe lexuar persa i perket termeteve, qe me shume sesa na kane qetesuar, na kane shqetesuar.

POSTIMI I ARTAN FUGES

Uaaauaaaaaa! Përplaset pllaka afrikane me atë evropiane – thonë! Vërtetoje mo! Pupupu: Janë gjashtë pllaka që përplasen – thonë! Mirë, hajde lozim me peta! Ku e ke gjetur mo, në fletoren e leksioneve që profesori para 50 vjetësh i ka kopjuar në Leningrad moooo?!

Ne duam të dimë pse lëkundet Gjiri i Lalzit, Hamallaj, Bubqi, ky na thotë jo Afrika, jo Europa! Po pse mo, kjo pllaka evropiane nuk gjeti të përplasej andej nga Berlini, Stokholmi, Madridi, po shkon e përplaset në Bubq mooooo!

Kjo pllaka afrikane këtu e gjeti të përplaset, në Hamallaj mo, nuk kishte vend andej nga Saharaja, apo në Abixhan, apo në Adis Abebë?!

Nuk parashikohen tërmetet thotë! Po japim parashikim e kohës për ditën e nesërme! A kupton gjë nga modelimet predikative, o gomar?! Pse, e parashikon dot, bir kurve, se kur vjen autobusi nga Kamza apo autobusi nga QTU?!

Dilni nga shtëpitë e dëmtuara – thotë – por mos dilni nga të padëmtuarat! Erdhi shoqja prapa meje dhe shaminë ma vuriiii! Po ku e di unë nëse është dëmtuar ose jo banesa ime, eeeeeeeej, ka dëmtime të padukshme!

Of, of, of. Lëvizjet vinë gjithmonë duke u shuar!!!! Çfarë more çfarë?! Hapa dollapa kush është prapaaaaaa! Po pse budallenj jemi të na mësosh qe nuk ka perpetum mobile o derëziiiiii! Po na vërteto që këto lëkundjet janë të atij tërmetit që mbaroi apo janë lëkundje të nje vatre të re!

O njeriiiiii!Çdo tërmet – thotë – bie tre herë! Uaaaaa, e treta e vërteta hë! Por tre herë që e ndjejmë ne apo tre herë që bie ai?! Eshtë arapi i zi këtu, tre herë kena me ardhë me e kërku!!!

Këto që po ndodhin – thonë – janë lëkundje post-sizmike ! Uauauauauaua! Idiotësia shkencore në kulm. Po çdo ngjarje që ndodh pas një ngjarjeje tjetër vjen më vonë në kohë, vjen pas asaj. Kjo është shkenca jote o debil!

Shqipëria ka hyrë në një periudhë aktiviteti sizmik!!! Uaaaaaaaaaaaa! Mos kam gjë edhe temperaturë?! Kur marr frymë kam hyrë në një periudhë frymëmarrjeje. Kur martohem kam hyrë në një periudhë seksuale matrimoniale. Kur hyn vera kemi hyrë në stinën e verës! Hajde tautologji, hajde.

Na u fikën dritat thotë – nuk e matëm dot magnitudën sepse ra siguresa! Ho ho ho! Na mo, doni këtë termostatin tim, a si quhet, këtë baterinë time ta mbani gati?! Ju jeni për “te shtatë penxheret” moooooooo! Pse, çfarë prisni, që kur bie tërmet të mos ketë ndërprerje energjieeeeee?! A ju raftë ajo që nuk thuhet, o parazitë!

Kur bie tërmet mos lëvizni – thotë! Mbeta gjithë ditën hijeveeeeee! Sepse rrëshket shapka prej plastiku nëpër pllakat sizmike. Më fal, në pllakat e nevojtores të lagur! Shkencë është kjo moooooo?! Po kur të lëviz? Kur të mbaroj tërmeti!!!

A ha ha ha ha!Ku e ka shkruar more aman shkenca e sizmologjisë këtë që pikërisht atëherë duke dalë, tjegulla e komshiut nuk do të më bjerë në kokë?!

O këta kanë cof të gjithë!O këta janë të gjithë, për në Akademinë e Shkencave a për çmim Nobel!O gazetarë, mos u tallni me ata!

Lërini mo rehat, se na bëjnë fallxhorin, mitomanin, psikologun, në vend të inxhinierit!Lërini mo të qetë se u pa puna e tyre, nuk dinë më gjë prej gjëje.Më mirë shkoni te zonja Rukije t’ju hedhë fall, mo!

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje