NJE VERSION AZIATIK/ Koronavirusi, nje loje agjentesh kineze qe ‘ e vodhen’ ne Kanada

Ndaje

Vitin e kaluar një dërgesë misterioze u kap duke kontrabanduar Coronavirus nga Kanadaja. Kontrabanduesit ishin agjentët kinezë që punojnë në një laborator në Kinë.

Hetimi i mëpasshëm nga GreatGameIndia lidhi agjentët me Programin Kinez të luftës biologjike nga ku dyshohet se virusi ka rrjedhur duke shkaktuar shpërthimin e epideminë në qytetin Wuhan.

Shembull SARS Saudit

Më 13 qershor 2012, një burrë saudit 60-vjeçar u pranua në një spital privat në Jeddah, të Arabisë Saudite, me një histori 7-ditore të etheve, kollës, vjelljes dhe gulçimit. Ai nuk kishte histori të sëmundjes kardiopulmonare ose renale dhe nuk merrte ilaçe afatgjata dhe nuk pinte duhan.

Virologu egjiptian Dr. Ali Mohamed Zaki e izoloi dhe identifikoi një koronavirus të panjohur më parë në mushkëritë e tij. Pasi që diagnostifikimet rutinore nuk arritën të identifikojnë agjentin shkaktar, Zaki kontaktoi me Ron Fouchier, një virolog kryesor në Qendrën Mjekësore Erasmus (EMC) në Roterdam, Holandë, për këshilla.

Hulumtimi u bë në bashkëpunim me laboratorin kombëtar të Agjencisë së Inspektimit të Ushqimit Kanadez, Qendrën Kombëtare për Sëmundjet e Kafshëve, e cila ndodhet në të njëjtin kompleks si Laboratori Kombëtar i Mikrobiologjisë (NML).

NML ka një histori të gjatë të ofrimit të shërbimeve gjithëpërfshirëse të testimit për koronaviruset. Ajo izoloi dhe siguroi sekuencën e parë gjenomike të koronavirusit SARS dhe identifikoi një koronavirus NL63 në 2004.

Ky laborator kanadez i bazuar në Winnipeg u vu në shënjestër të agjentëve kinezë në atë që mund të cilësohej si Spiunazh Biologjik.

Spiunazh Biologjik Kinez

Në mars të vitit 2019, një dërgesë e viruseve jashtëzakonisht virulente nga NML e Kanadasë përfundoi në Kinë. Ngjarja shkaktoi një skandal të madh me ekspertë të luftës Bio që pyesin pse Kanada po dërgonte viruse vdekjeprurëse në shtetin kinez. Shkencëtarët nga NML thanë që viruset shumë vdekjeprurës ishin një armë e mundshme biologjike.

Pas hetimeve, incidenti u gjurmua tek agjentët kinezë që punojnë në NML. Katër muaj më vonë në korrik 2019, një grup virologësh kinezë u dërguan me forcë nga Laboratori Kombëtar i Mikrobiologjisë Kanadeze (NML). NML është objekti i vetëm në nivelin 4 të Kanadasë dhe një nga vetëm disa në Amerikën e Veriut të pajisura për të trajtuar sëmundjet më vdekjeprurëse në botë, përfshirë Ebola, SARS, Coronavirus, etj.

Xiangguo Qiu – Agjenti kinez i luftës biologjike

Shkencëtarja NML e cila u shoqërua nga laboratori kanadez së bashku me burrin e saj, një tjetër biolog, dhe anëtarët e ekipit të saj kërkimor besohet të jetë një agjente kineze e luftës biologjike. Xiangguo Qiu ishte drejtuesi i Seksionit të Zhvillimit të Vaksinave dhe Terapive Antivirale në Programin Special të Patogjenëve në NML të Kanadasë.

Xiangguo Qiu është një shkencëtare e shquar kineze e lindur në Tianjin. Ajo mori gradën e doktorit mjekësor nga Universiteti Mjekësor Hebei në Kinë në 1985 dhe shkoi në Kanada për studime pasuniversitare në vitin 1996. Më vonë, ajo ishte e lidhur me Institutin e Biologjisë Qelizore dhe Departamentin e Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve të Universitetit të Manitoba, Winnipeg, jo e angazhuar me studimin e patogjenëve.

Kthesa ndodhi më vonë në vitin 2006, ku ajo ka studiuar viruse të fuqishme në NML të Kanadasë.

Viruset e dërguara nga NML në Kinë u studiuan nga ajo në 2014, për shembull (së bashku me viruset Machupo, Junin, Rift Valley Fever, Ethet hemorragjike të Krimesë-Kongos dhe Hendra).

Infiltrimi në Laboratorin Kanadez

Dr. Xiangguo Qiu është e martuar me një shkencëtar tjetër kinez – Dr. Keding Cheng, gjithashtu i lidhur me NML, konkretisht “The Science and Technology Core”. Dr Cheng është kryesisht një bakteriolog, i cili u zhvendos në virologji. Ifti është përgjegjës për depërtimin në NML të Kanadasë me shumë agjentë kinezë si studentë nga një sërë objektesh shkencore kineze të lidhura drejtpërdrejt me Programin e Luftës Biologjike të Kinës.

Studimet e doktor Qiu janë dukshëm më të avancuara dhe me sa duket jetike për zhvillimin e armëve biologjike kineze.

Hetimi kanadez është duke vazhduar dhe mbeten ende shumë pikëpyetje nëse dërgesat e mëparshme në Kinë me viruse të tjera ose përgatitje të tjera thelbësore, u bënë nga viti 2006 deri në 2018, në një mënyrë apo tjetër.

Dr. Xiangguo Qiu bashkëpunoi gjithashtu në vitin 2018 me tre shkencëtarë nga Instituti i Kërkimeve Mjekësore të Ushtrisë Amerikane të Sëmundjeve Infektive, Maryland, duke studiuar imunoterapi pas ekspozimit për dy viruse Ebola dhe virusin Marburg te majmunët.

Koronavirus Wuhan

Dr. Xiangguo Qiu bëri të paktën pesë udhëtime gjatë vitit shkollor 2017-18 në Laboratorin Kombëtar të Biosigurisë së Wuhan të Akademisë së Shkencave Kineze. Për më tepër, në gusht 2017, Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë të Kinës miratuan aktivitete kërkimore që përfshijnë viruset e etheve hemorragjike Ebola, Nipah dhe Krime-Kongo në objektin Wuhan.

Rastësisht, Laboratori Kombëtar i Biosigurisë Wuhan është i vendosur rreth 30 km larg nga Tregu i Ushqimit të detit Huanan i cili është epiqendra e shpërthimit të Coronavirus-it, të quajtur Wuhan Coronavirus.

Laboratori Kombëtar i Biosigurisë Wuhan është vendosur në objektin ushtarak kinez i lidhur me Programin e Luftës Biologjike të Kinës. Është laboratori i parë në vend i krijuar për të përmbushur standardet e nivelit të biosigurisë-4 (BSL-4) – niveli më i lartë, që do të thotë se do të kualifikohej për të trajtuar patogjenët më të rrezikshëm.

/Me shkurtime nga greatgameindia/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje