DETAJE/Trupat amerikanë e dinin për sulmin e dytë të Iranit, shpëtuan duke u fshehur në bunkerë

Ndaje

Trupat amerikane e dinin se do të bëhej një sulm mbi bazën e tyre – ata thjesht nuk e dinin se cila do të ishte natyra e sulmit.

Trupat e Shteteve të Bashkuara në bazën ajrore Al-Asad në Irak ishin të vetëdijshëm se një sulm pritej të vinte nga Irani, duke i lejuar atyre që të strehoheshin në bunkerë dy orë e gjysmë para se të godisnin raketa të mërkurën, ka mësuar CNN

Oficerët e quajtën atë një “mrekulli” se nuk kishte viktima në vendin e shpërthyer, me raketa që zbarkuan vetëm disa metra nga bunkerët.

Kryeministri irakian Adil Abdul Mahdi më parë tha se Irani i dërgoi Irakut një mesazh zyrtar verbal se një sulm “kishte filluar ose do të fillonte së shpejti”, në vende të paspecifikuara ushtarake amerikane.

Një burim diplomatik arab i tha gjithashtu CNN-it se Iraku u dha paralajmërim paraprak Shteteve të Bashkuara mbi “cilat baza do të goditeshin”.

Është hera e parë që trupat në bazë kanë folur në detaje për momentet para sulmit, duke zbuluar se ata ishin në gjendje të kërkonin strehim në bunkerë pak para se të godisnin raketat.

Sulmi iranian në bazën ajrore Al-Asad ishte një nga dy në bazat ushtarake irakiane që strehuan trupat amerikane të mërkurën. Sulmet ishin në shenjë hakmarrjeje për një sulm të dronit në një aeroport në Bagdad që vrau komandantin më të fuqishëm ushtarak të Iranit, Qasem Soleimani, në fillim të janarit.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje